Loading...

به خاطر یک مشت کامنت

اگر حوصله خواندن یک متن بلند را ندارید، فقط این چند سطر را بخوانید!:
- کامنت چیز مهمی است. اما این روزها خواننده‌ها به خصوص خوانندگان فیدی، کم کامنت می‌گذارند.
- چقدر خوب می‌شد، آدم همه کامنت‌هایش را در وبلاگ‌های مختلف یکجا جمع‌آوری می‌کرد.
- کاش می‌شد، از گوگل ریدر برای یک وبلاگ کامنت گذاشت و همچنین کامنت گرفت.
- برای کامنت گذاشتن از گوگل ریدر برای این وبلاگ کافی است، این افزونه را نصب کنید!

کامنت و نگاه تازه به آن:
فناوری فید، در کنار همه مزایا و امکاناتی که برای وبلاگ‌نویسان و خوانندگان فراهم می‌آورد، یک مشکل بزرگ دارد و آن کم شدن کیفیت و کمیت کامنت‌های وبلاگ‌نویس‌هاست.

با فیدخوان‌ها، خوانندگان ثابت وبلاگ‌ها، دیگر کمتر به خود زحمت باز کردن مجدد یک وبلاگ را می‌دهند، تا در آن کامنت بگذارند. از بد حادثه خوانندگان فیدی اکثرا از خوانندگان خاص و ثابت وبلاگ‌ها هستند و صرف‌نظر کردن از نظرات این عده، کار ساده‌ای نیست.

«اشتراک»، کلیدی‌ترین خصوصیت وب ۲/۰ است، کاربران لینک‌ها و عکس‌ها و ویدئوها را با هم به اشتراک می‌گذارند و به صورت گروهی ویکی می‌نویسند و لینک، داغ می‌کنند. اما در مورد کامنت‌ها، که بدون آنها واقعا یک وبلاگ را نمی‌توان یک وبلاگ دانست، از زمان روی زبان افتادن اصطلاح وب ۲/۰ کمتر شاهد تحولات ویژه بوده‌ایم.

اما سرویس‌هایی مثل IntenseDebate و Disqus کوشش می‌کنند، کامنت‌ها را به چیزهای اجتماعی‌تری تبدیل کنند:

- کامنت‌های هر کس بی‌شک اهمیت دارند: همچنان که پست‌ها، توییت‌ها، کوتاه‌نوشت‌های فرندفید، لینک‌ها و آرای هر شخص در سایت‌های لینک‌دهی اجتماعی اهمیت دارند، کامنت‌ها هم بی‌شک اهمیت دارند و جزئی از شخصیت آنلاین هر فرد هستند، کامنت‌ها نشان‌دهنده علایق هر شخص و نحوه تعاملش با دیگر وبلاگ‌نویسان هستند.

اما چطور می‌شود، همه کامنت‌هایی که یک شخص در وبلاگ‌های دیگر می‌گذارد، دید؟ چگونه می‌شود، این جزء مهم زندگی آنلاین کاربران را هم زیر نظر داشت و از دست نداد؟ سایت‌های مثل  IntenseDebate و Disqus قدم اول را برای این کار برداشته‌اند.

کافی است در این سایت‌ها ثبت‌نام کنید و بعد در سایت‌هایی که از سیستم کامنت‌ این سرویس‌ها بهره می‌برند، کامنت بگذارید، دیگران می‌توانند به سادگی و به روش‌های گوناگون کامنت‌های شما را دنبال کنند.

به علاوه هر کاربر می‌تواند کامنت‌های خود را در فرندفید و توییتر هم نمایش دهد.

- کامنت‌گذاری تعاملی‌تر: با  IntenseDebate و Disqus کامنت‌گذاری اجتماعی‌تری می‌شود، چون هر خواننده می‌تواند،‌مستقیما به کامنت دیگری که در مورد یک پست نوشته شده، پاسخ بدهد، به کامنت‌های جالب امتیاز بدهد و یا از کامنت‌های بی‌کیفیت، امتیاز کم کند. حتی به مرور زمان کامنت‌گذارهای برتر، می‌توانند امتیاز زیادی پیدا کنند.

-  IntenseDebate و Disqus، در خدمت سرویس‌های وبلاگی با سیستم کامنت‌گذاری مشکل‌دار هستند. سیستم کامنت‌گذاری سرویس وبلاگ‌نویسی محبوب بلاگر، با وجود همه برتری‌های این سرویس، به صورت متناسب پیشرفت نکرده است. با  IntenseDebate و Disqus می‌توان، یک سیستم کامنت بهتر داشت.

به باور من سیستم کامنت‌گذاری اجتماعی که  IntenseDebate و Disqus شروع کرده‌اند، روز به روز فراگیرتر خواهد شد و وبلاگ‌های بیشتری از آن استفاده خواهند کرد. انتظار می‌رود بلاگر، وردپرس دات کام و وردپرس دات ارگ، مووبل تایپ و دیگر سیستم‌های وبلاگ‌نویسی محبوب، در آینده نزدیک به صورت پیش‌فرض از یک سیستم کامنت‌گذاری اجتماعی پشتیبانی کنند، سیستمی که در ان خوانندگان بتوانند با یک OpenID، کامنت بگذارند، از امکانات اجتماعی استفاده کنند و کامنت‌های خود را به صورت مجتمع در یک جا گردآوری کنند.

در کنار این تحول، به احتمال زیاد به زودی فیدخوان‌ها و در صدر آنها گوگل‌ریدر مجهز به فناوری‌ای خواهند شد که با آن هر خواننده فید می‌تواند به سادگی در محیط فیدخوان، کامنتی برای یک پست بنویسد و کامنتش به صورت خودکار وارد سیستم وبلاگ شود.

اما تا زمان رخ دادن این تحولات و با امکانات موجود هم، می‌توانیم نگاه جدیدی به مقوله کامنت داشته باشیم. من پیشنهاد می‌کنم اگر از علاقه‌مندان وب ۲/۰ هستید، عضو یکی از سایت‌های IntenseDebate یا Disqus شوید.

ارسال کامنت از گوگل ریدر به وبلاگ:
ارسال کامنت از گوگل ریدر به وبلاگ، یکی از آرزوهای من از روزی بوده که خبر راه افتادن گودر را وبلاگم نوشتم. در شرایط حاضر، این کار کمی دردسر دارد، اما گمان می‌کنم، اگر تجربه‌اش کنید، دیگر نمی‌توانید از این ویژگی صرف‌نظر کنید. خرید IntenseDebate از سوی اتوماتیک -شرکتی که پشت سر سیستم وبلاگ‌نویسی وردپرس است- این نوید را می‌دهد که شاهد تحولات جدی در زمینه کامنت باشیم.

الف- راهنمای ارسال کامنت از گوگل ریدر به وبلاگ برای خوانندگان وبلاگ:
۱- اگر وبلاگم را از طریق فید و با گوگل ریدر دنبال می‌کنید و اگر مروگرتان فایرفاکس است، به اینجا بروید و افزونه‌ای به نام IntenseDebate in Google Reader را نصب کنید. توجه داشته باشید که برای نصب افزونه، باید نخست ثبت‌نام کرده باشید و لاگین شده باشید.

۲- بعد از نصب افزونه، در قسمت زیر هر فید، گزینه کامنت ظاهر می‌شود:

۳- روی کامنت، ‌کلیک کنید:

همه کامنت‌های قبلی را می‌توانید ببینید و بخوانید و می‌توانید کامنت جدید هم بگذارید. کامنت شما وارد سیستم مدیریت وبلاگم می‌شود و بعد از تأیید شدن، نمایش داده خواهد شد.

۴- بهتر است عضو سایت IntenseDebate شوید.

ب- راهنمای فراهم کردن امکان ارسال کامنت از گوگل ریدر به وبلاگ برای صاحبان وبلاگ‌ها:
کار برای کسانی که دومین شخصی دارند و اصطلاحا وردپرس دات ارگی هستند، بسیار ساده است. آنها کافی است ، یک پلاگین وردپرس را نصب کنند.
این پلاگین کامنت‌ها را بین وبلاگ و اکانت IntenseDebate سینک می‌کند، یعنی هر کامنتی که وارد وبلاگ شود، وارد اکانت IntenseDebate می‌شود و هر کامنتی که از طریق IntenseDebate برای وبلاگ گذاشته شود، وارد سیستم وردپرس می‌شود.

خوشبختانه، شما به عنوان صاحب یک وبلاگ وردپرس دات ارگی می‌توانید همان سیستم کامنت وردپرس را در وبلاگتان حفظ کنید، بنابراین اگر عقیده دارید سرعت بارگزاری IntenseDebate کم است، یا اگر ظاهر قسمت کامنتینگ IntenseDebate را نمی‌پسندید، یا علاقه زیادی به سیستم کامنت پیش‌فرض وردپرس دارید، می‌توانید همان سیستم کامنت وردپرس را در خود وبلاگ داشته باشید و از این افزونه و سیستم IntenseDebate فقط برای گرفتن کامنت از گودر استفاده کنید.

۱- وارد IntenseDebate شوید،‌ثبت‌نام کنید و بعد روی Add blog کلیک کنید:

۲- آدرس وبلاگ خودتان را بنویسید و به مرحله بعد بروید:

۳- در اینجا اگر وردپرس دات ارگی باشید، به شما لینک دانلود افزونه داده خواهد شد،‌اگر در بلاگ‌اسپات وبلاگ می‌نویسید، می‌توانید سیستم کامنتینگ IntenseDebate را نصب کنید.

۴- مثل همه پلاگین‌های وردپرس، پلاگین را نصب کنید.

۵- در قسمت تنظیمات وردپرس، نام کاربری و پسورد IntenseDebate خودتان را بنویسید.

۶- پلاگین، کامنت‌های شما را با اکانت شما در IntenseDebate سینک می‌کند. باید قدری منتظر بمانید.

۷- در همین قسمت تنظیمات IntenseDebate، می‌توانید انتخاب کنید که سیستم IntenseDebate جانشین سیستم کامنتینگ وردپرس شود یا نه.

۸- از این به بعد خوانندگان فید شما می‌توانند، می‌توانند برای شما کامنت بگذارند!


پانوشت فیدی: بسیار ممنون هستم از اینکه از طریق فید، وبلاگم را می‌خوانید و دنبال می‌کنید. چقدر خوب می‌شد، از کامنت‌های شما هم استفاده می‌کردم. لازم نیست گوگل ریدر را رها کنید و برای نظر گذاشتن رنج باز کردن وبلاگم را متحمل شوید! چطور؟!
 اگر این افزونه را نصب کنید، می‌توانید، ‌در همین محیط گوگل ریدر برایم کامنت بگذارید و کامنت‌های پست‌هایم را بخوانید، به همین سادگی!
راهنمای مشروح را در اینجا بخوانید.
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8953 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 178,415,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نام کاربری:
کلمه عبور: