Loading...

بالا بردن امنيت در اينترنت

با توجه به گسترش روزافزون استفاده از فناوري‌هاي جديدي مانند پست الكترونيك در ارتباطات و افزايش چشمگير ويروس‌ها و حملات اينترنتی، بالا بردن ضريب امنيت رايانه ضروري به نظر مي‌رسد.

در اين راهنما سعي شده تا نكاتي كه رعايت آنها مي‌تواند منجر به بالا بردن ضريب امنيت رايانه شود با زباني ساده و به طور خلاصه ذكر شوند.

خلاصه مطالب اين راهنما به شرح زير است:
قدم‌ نخست: نصب يك نرم‌افزار ويروس‌ياب و به‌روز‌رساني آن به طور مرتب .
قدم ‌دوم: به‌روز‌رساني مرتب سيستم‌عامل.
قدم سوم: نصب يك نرم‌افزار firewall در صورت استفاده از اينترنت و شبكه و به‌روز‌رساني مرتب آن .
قدم چهارم: رعايت نكات ايمني در هنگام استفاده از اينترنت و پست الكترونيك .
قدم نخست: نصب يك نرم‌افزار ويروس‌ياب و به‌روز‌كردن آن به طور مرتب
آمارها نشان مي‌دهد كه هر‌روز‌، هر‌ساعت و هر‌لحظه برنامه‌هاي مخرب جديدي توسط خرابكاران ابداع مي‌شوند و هر لحظه سيستم‌هاي رايانه‌اي جديدي به جمع سيستم‌هاي آلوده اضافه مي‌شوند بنابراين سعي كنيد تا شما جزء آمار قرار نگيريد .راه حل بسيار ساده است حتما بر روي سيستم خود يك نرم افزار ويروس‌ياب نصب كرده و همواره آن را از طريق اينترنت و يا به هر روش ممكن ديگر به‌روز كنيد تا از ويروس‌هاي جديد در امان بمانيد . معمولاً آخرين اطلاعات به‌روز‌رساني ويروس‌ياب در سايت وب سازنده آن يافت مي شود و همواره در حال تغيير است .ممكن است به‌روز‌رساني از طريق اينترنت مخصوصاً براي بار نخست‌، وقت‌گير و خسته‌كننده به نظر بيايد اما مطمئن باشيد كه ارزشش را دارد.

قدم دوم: به‌روز‌كردن مرتب سيستم‌عامل
وجود نقايص امنيتي در سيستم‌عامل‌، مرورگر اينترنت و برخي از نرم‌افزارهاي مهم مي‌تواند سيستم‌هاي رايانه‌اي شما را به شدت آسيب‌پذير كند، مثلاً ويروس MS-Blaster كه سبب خاموش شدن سيستم‌هاي مبتني بر ويندوز مايكروسافت پس از ارتباط با اينترنت مي‌شود به دليل يك نقص امنيتي در ويندوز رايانه‌هاي زيادي را آلوده ساخت و هنوز هم در حال گسترش است .در حالي كه يك هفته قبل از پيدايش اين كرم اينترنتي‌،‌ شركت مايكروسافت يك وصله" patch" براي رفع نقص امنيتي ويندوز از طريق سايت وب خود عرضه كرد.كساني كه سيستم خود را مرتباً به‌روز مي‌كردنداز حمله اين كرم اينترنتي در امان ماندنداما سيستم‌هاي بسياري آلوده شدند .
براي رفع نقايص اينترنتي اين چنيني كه مهمترين آنها معمولاً به سيستم‌عامل مربوط است‌، كافي است به سايت وب سازنده سيستم‌عامل رفته و آخرين اطلاعات به‌روز‌رساني را دريافت كنيد . اين اطلاعات معمولاً بر روي cd نيز يافت مي شوند.
براي نمونه اگر از سيستم‌عامل ويندوز محصول شركت مايكروسافت استفاده مي كنيد‌، هر‌از‌چند‌گاهي به سايت windowsupdate.microsoft.com سرزده و آخرين update هارا دريافت كنيد.شركت مايكروسافت به طور مرتب آخرين وصله ها و patch‌‌هاي رفع نقايص امنيتي مربوط به سيستم‌عامل ويندوز و مرورگر internet explorerرا در اين وب سايت قرار مي دهد.
اين سايت به طور خودكار‌، سيستم شما را بررسي كرده و جديدترين اطلاعات به‌روز‌رساني مورد نياز سيستم شما را دريافت و نصب خواهد كرد.

قدم سوم: نصب يك نرم افزار firewall در صورت استفاده از اينترنت و شبكه و به‌روز ‌كردن مرتب آن
در صورتي كه از اينترنت استفاده مي كنيد يا اگر رايانه شما به شبكه‌اي متصل است و به آن شبكه اطمينان صد در صد نداريد حتماً يك نرم‌افزار firewall بر روي سيستم خود نصب كرده و مرتباً آن را به‌روز كنيد .اين گونه نرم‌افزارها كليه تبادلات اطلاعات ميان رايانه شما و دنياي خارج را بررسي كرده و در صورت مجاز شناخته نشدن اين تبادلات يا عدم اجازه توسط كاربر،جلوي انتقال اطلاعات را مي گيرند.
با نصب يك firewall خوب و به روز امكان نفوذ هكر‌ها به سيستم شما و دزديده شدن اطلاعات شخصي و محرمانه‌تان از طريق اينترنت يا شبكه بسيار كاهش مي‌يابد.از ميان firewall هاي معروف براي سيستم‌عامل ويندوزمي توان به windows firewall (كه به همراه ويندوز xp يا sevice pack2 عرضه شده است) ‌يا firewall Norton Internet Security,MacAfee و يا ZoneAlarm اشاره كرد.

قدم چهارم: رعايت نكات ايمني در هنگام استفاده از اينترنت و پست الكترونيك
رعايت نكات ايمني به ظاهر ساده در هنگام استفاده از اينترنت و پست الكترونيك مي تواند‌ ضريب امنيتي سيستم را تا حدي افزايش دهد‌ . برخي از اين نكات در زير آمده است:
1 - از وارد كردن پست الكترونيك خود در هر سايت و هر پنجره‌اي كه وارد مي‌شويد خودداري كنيد.بسياري از سايت‌هايي كه پس ازدريافت آدرس پست الكترونيك به شما خدمات رايگان ارائه مي دهند‌، با فروختن آدرس پست الكترونيك شما به ديگران كسب در‌آمد مي‌كنند و پس از مدت كوتاهي سيل هرزنامه‌هاي تبليغاتي و مزاحم به صندوق پستي شما سرازير خواهد شد.پس آدرس پست الكترونيكي خود را فقط در جايي وارد كنيد كه واقعا لازم باشد.
2 - به هر فرد يا سيستم رايانه‌اي اعتماد نكنيد! از كلمه عبور خود محافظت كنيد‌، در فاصله‌هاي زماني مرتب مثلاً هر 2 ماه يكبار همه كلمه‌هاي عبور خود را عوض كنيد‌، اگر مجبور شديد براي يك مورد خاص و اضطراري كلمه عبور خود را به كسي بدهيد‌، در اولين فرصت اقدام به تعويض آن نماييد.روي هر سيستم كه در اختيارتان قرار مي‌گيرد و به آن مطمئن نيستيد كلمه عبور خود را وارد نكنيد. هنگام استفاده از اينترنت و پست الكترونيكي در كافي نت‌ها و يا فرودگاه و ديگر اماكن عمومي بسيار مراقب باشيد اگر از امنيت آن مجموعه اطمينان نداريد‌، اصلاً از سرويس‌ها آنان استفاده نكنيد.
3 - هنگام استفاده از فايل‌هايي كه به نامه‌هاي الكترونيكي ضميمه شده‌اند‌، بسيار مراقب باشيد اگر فرستنده را نمي‌شناسيد و يا به وي اعتماد نداريد بهتر است فوراً نامه و ضميمه‌هاي آن را حذف كنيد.در هر صورت حتماً قبل از باز كردن فايل‌هاي ضميمه نامه‌هاي الكترونيكي آنها را با ويروس‌ياب بررسي كنيد مخصوصاً اگر فايل ضميمه از نوع اجرایی باشد .
4 - با هرزنامه‌ها مبارزه كنيد 0از جواب دادن به هرزنامه ها خودداري كنيد زيرا با اين كار به فرستنده نشان مي‌دهيد كه شما نامه‌هاي آنها را مي خوانيد واين سبب ارسال نامه‌هاي بيشتر به صندوق پستي شما مي‌شود.بسياري از هرزنامه‌ها در انتهاي خود مطالبي درباره چگونگي توقف ارسال آن نامه به شما دارد.معمولاً لازم است كه آدرس پست الكترونيكي خود را در يك صفحه وارد كنيد تا با خبردار شدن فرستنده‌، ارسال هرزنامه به شما متوقف شود.اگر اين روش كارساز نبودمي‌توانيد آدرس پست الكترونيكي فرستنده هرزنامه را به ليست سياه اضافه كنيد !در تنظيمات بيشتر نرم‌ افزارهاي پست الكترونيك مانند QUTLOOK EXPRESS,QUTLOOK وهمچنين ارائه دهندگان سرويس‌هاي پست الكترونيك نظير Hotmail,Yahoo و غيره جايي براي Block كردن فرستندگاني كه هرزنامه ارسال مي‌كنند‌، وجود دارد.همچنين امكان فيلتر كردن نامه‌ها بر اساس فرستنده‌، موضوع و يا حتي محتوي متن نامه به كاربر داده شده است. § سطل آشغال را مرتباً خالي كنيد !نامه هاي حذف شده شما معمولاً به طور خودكار به سطل آشغال هدايت مي‌شوند.معمولاً ارايه دهندگان سرويس‌هاي پست الكترونيك نظير Yahoo يا Hotmail وغيره به طور خودكار در فاصله‌هاي زماني از پيش تعيين شده سطل آشغال را خالي مي كنند.اما بسياري نرم افزارهاي پست الكترونيك و برخي از ارائه دهندگان پست الكترونيك نامه‌هاي حذف شده را آن قدر در سطل آشغال نگه مي‌دارند تا كاربر شخصا اقدام به حذف آنها كند.عدم حذف نامه‌ها وباقي ماندن آنها در سطل آشغال علاوه بر هدر دادن فضا‌، به دليل وجود نامه‌هاي ويروسي در سطل آشغال امنيت سيستم شما را پايين مي‌آورد بنابر‌اين سطل آشغال را مرتباً خالي كنيد.همچنين معمولاً شاخه‌اي براي اختصاص هرزنامه‌ها با نام Junk Mail Folder و يا Bulk Mail و يا نام مشابهي وجود دارد كه لازم است علاوه بر سطل آشغال اين شاخه را نيز مرتبا خالي كنيد. § گول نخوريد!ممكن است نامه‌اي دريافت كنيد كه از شما مي خواهد كه آن نامه را به 10 نفر از دوستان خود ارسال كنيد و سپس به دليل كمك به يك پروژه بررسي مسير‌يابي نامه‌هاي الكترونيكي‌، يك شبه پولدار شويد.شما با خود مي‌انديشيد كه ارسال 10 نامه الكترونيكي‌، براي شما هزينه چنداني ندارد‌، اما هنگامي كه تعداد افرادي با انديشه اين چنيني زياد مي‌شود‌، حجم بالايي از ترافيك شبكه اينترنت‌، مصرف مي‌گردد.نامه‌هايي با مضامين از قبيل "اين نامه را براي 10 نفر بفرستيد" و يا "كامپيوتر شما آلوده به ويروس خطرناكي است" يا چيزهايي از اين قبيل معمولاً براي گول زدن شما ارسال مي شود. § از باز كردن سايتهايي كه نمي‌شناسيد خودداري كنيد.همچنين هنگام گشت‌زدن در وب از دريافت برنامه و فايل اجرايي از هر سايت وب كه به آن مطمئن نيستيد‌، خودداري كنيد.هنگام استفاده از رايانه‌، به هر پنجره كه ظاهر مي شود‌، دقت كنيد.برخي از كاربران فقط بلدند كه كليد Yes ويا Agree accept,continue Next, را فشار دهند بدون آنكه مطالب آن صفحه را بخوانند و معمولاً موقعي متوجه اشتباه خود مي‌شوند كه كار از كار گذشته است‌، اين قبيل كاربران حتي ممكن است‌، هيچگاه متوجه اشتباه خود نشوند!اگر پنجره‌اي باز شد كه مطالب آن را متوجه نشديد‌، حتي اگر يك كليد و تنها يك گزينه براي ادامه داشت‌، قبل از ادامه دادن پيام آن پنجره را يادداشت كنيد شايد يك متخصص رايانه در هنگام بروز مشكل با استفاده از آن پيام‌ بتواند به راحتي مشكل شما را حل كند.


منبع:www.irib.ir
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 181,988,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نام کاربری:
کلمه عبور: