Loading...

آمازون هم شما را می‌پاید!

فکر می‌کنم، نام کیندل Kindle - وسیله کتابخوان الکترونیکی که سایت آمازون ساخته- به گوش شما خورده باشد. این وسیله برای خواندن آسان کتاب‌های الکترونیک ویژگی پیدا کرده است و در کنار «سونی ریدر» از بهترین وسایل کتابخوان الکترونیک هستند.

دیروز خبری در مورد کیندل منتشر شد که بازتاب بسیار زیادی در سایت‌ها و وبلاگ‌های معتبر فناوری اطلاعات پیدا کرده است و تا امروز در صدر اخبار فناوری ایستاده است:

دارندگان کیندل که کتاب‌های مشهور جورج اورول -۱۹۸۴ و مزرعه حیوانات- را دانلود کرده بودند و در کتابخوان خود داشتند، دیروز بسیار متعجب شدند، چون دیگر این کتاب‌ها را دیگر نمی‌توانستند در کیندل خود پیدا کنند!

به زودی علت این اتفاق مشخص شد: آمازون به خاطر مشکلات کپی‌رایت، کتاب‌ها را بدون آگاهی کاربران، از کیندل‌های آنها برداشته بود. خود آمازون کتاب‌ها را به کاتالوگ الکترونیک سایتش، اضافه نکرده بود و وقتی مسئولان آمازون متوجه نقض کپی‌رایت شدند، بلافاصله تصمیم گرفتند که کپی‌های کتاب را هم از سایت خود بردارند و هم از کیندل‌های مشتریانشان!

اما چرا این خبر اینقدر برجسته شد؟ شاید اگر هر کتاب دیگری از کیندل‌ها حدف می‌شد، اینقدر سر و صدا پیرامون آن بلند نمی‌شد. به علاوه حذف از راه دور کتاب‌ها از کیندل برای نخستین بار انجام نشده بود و سایقه داشت. کسانی که کتاب مشهور اورول یعنی ۱۹۸۴ را خوانده‌اند، می‌دانند که یکی از مهم‌ترین مفهوم‌هایی که در این کتاب عنوان شده است، نظارت دائمی بر زندگی و کار و احوالات درونی و خصوصی مردم، توسط رئیس دولت تخیلی داستان است، رئیسی که از او تعبیر به «برادر بزرگ» می‌شود. کاربران کیندلی هم که از ناپدید شدن کتاب‌ها، متعجب شدند، قضیه را تا حدی شبیه نظارت به سبک برادر بزرگ شرکت آمازون دانستند و وبلاگ‌نویس‌ها و روزنامه‌نگارها هم خبر را دارای جذابیت ژورنالیستی خاص پیدا کردند.

 

گرچه آمازون پولی که کاربران پرداخته بودند، به آنها برگرداند، اما مشتریانی که هم کتاب‌ها را از دست داده بودند و هم در مواردی حاشیه‌نویسی‌ها و علامت‌گذاری‌هایشان در این کتاب‌ها نابود شده بود، از این اقدام ناراحت شدند. به دنبال ناخرسندی کاربران کیندل از آمازون به خاطر دخالت و نفوذ در حریم خصوصی آنها، مسئولان آمازون مجبور شدند، استراتژی خود را تغییر بدهند و قول دادند که اگر از این به بعد اگر کاربرها به صورت تصادفی، کتاب دارای حق مؤلف را دانلود کردند، کتاب را از وسایل آنها، حذف نکنند.

تصور کنید که در آینده فشار استودیوهای فیلمسازی و کمپانی‌های ضبط و نشر موسیقی باعث شود، سیستم‌عامل‌های کامپیوترهای و گجت‌های‌ ما مجهز به نرم‌افزارهایی شوند که گزارشاتی در مورد فایل‌های هاردهای ما بدهند و هر صبح که از خواب بیدار می‌شویم، با ناپدید شدن تعدادی از فایل‌هایمان مواجه شویم! البته تاریخ نشان داده است که هیچگاه چنین چیزهایی موفق نبوده‌اند، پس آسوده بخوابید!

با اینکه بیش از ۵۰ سال از مرگ اورول می‌گذرد، کتاب‌های او در اروپا و آمریکا، هنوز هم مشمول قانون کپی‌رایت هستند.

منبع: گاردین
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8746 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 202,625,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

نام کاربری:
کلمه عبور: