Loading...

همه چیز در مورد روبات BigDog

تلویزیون را روشن میکنید ؛ در یک برنامه‌ی علمی و یا اخبار تکنولوژی ، روباتی را مشاهده می‌کنید که از پله‌ها بالا و پایین می‌رود و یا قادر است اجسام را حمل ونقل کند و یا به دنیال یک توپ  رفته و آن را وارد  دروازه کند و …

به شخصه هیچ وقت این برنامه ‌ها و روبات‌ها برایم جذابیت خاصی نداشته . شما چطور ؟

تصوری که من از قدیم از اسم روبات در ذهنم داشتم یک ماشین الکترونیکی و مکانیکی با هوش مصنوعی بالا بوده است.

اما با تماشای یک ویدئو در یوتیوب و آشنا شدن با روباتی به اسم BigDog (سگ بزرگ) برای اولین بار بود که از عملکرد یک روبات شگفت زده شدم و نهایتا تصمیم به نوشتن این مقاله کردم.

این روبات چهارپا قادر به راه رفتن، دویدن، و صعود از محیطهای صعب العبور و حمل بارهای سنگین به وزن ۱۵۰ کیلوگرم میباشد. «سگ بزرگ» قدرت محرکه خود را توسط یک موتور بنزینی تولید میکند، و بر پاهائی استوار است که از پاهای حیوانات الهام گرفته شده اند و در عین حال به نحوی طراحی شده اند که انرژی بازتابیده از برخورد پا با سطوح سخت در هر قدم را بازیافت و به مصرف قدم بعدی میرسانند. «BigDog» با طول یک متر، ارتفاعی در حدود هفتاد سانتیمتر و وزن ۷۵ کیلو گرم، شباهت زیادی به یک سگ بزرگ یا یک قاطر کوچک دارد.

خوب حتما می‌پرسید کدام قابلیت این روبات هست که توجه مرا جلب کرده ؟

شاید بهتر باشه ابتدا ویدئوی زیر را به طور کامل مشاهده کنید :

 

ربات BigDog مجهز به یک پردازش‌گر مستقر بر روی ربات می‌باشد که حرکت ربات، کنترل پاها و ‌بکارگیری انواع گسترده‌ای از حس‌گرها را بر عهده دارد. هدایت‌گر ربات BigDog تلاش می‌کند تا پویایی رفتارهای ربات را به گونه‌ای مدیریت نماید که ربات بتواند در وضعیتی متعادل، به حرکت، جابه‌جایی و رفتارهای پر انرژی خود همراه با تغییر شرایط کاری ادامه دهد. حس‌گرهای متعدد و متنوعی در طراحی این ربات به کار رفته‌اند. حس‌گرهایی که اطلاعاتی از موقعیت مفاصل،نیروی وارد شونده بر مفاصل، نحوه‌ی تماس با زمین، باری که از سوی زمین به ربات وارد می‌آید، ژیروسکوپ لیزری و بینایی استریو را برای سیستم پردازش‌گر ربات فراهم می‌سازند. حس‌گرهای دیگری نیز در این ربات به کاررفته‌اند که وضعیت درونی آن‌ را گزارش می دهند. مسائلی مانند فشار هیدرولیک، فشار روغن، دمای موتور، دور موتور، توان باطری‌ها و سایر مسائل از این دست به وسیله‌ی این حس‌گرها گزارش می‌گردند.

همه‌ی این عوامل باعث شده که BigDog بتونه در هر حالت و موقعیتی تعادل خودش رو حفظ کنه … حتی وقتی که یک ضربه خارجی از بیرون بهش وارد بشه و یا روی یخ راه بره !

در ادامه با BigDog بیشتر آشنا خواهیم شد …

 

ربات BigDog یکی از رباتهای مشهور شرکت bostondynamic (بوستون داینامیکس ) است که به سفارش وزارت دفاع امریکا ساخته شده است.

این ربات شبیه سازی شده از حیوانات چهار پا است که از نام آن پیداست (سگ بزرگ) ،کار اصلی این ربات صعود و حمل بارهای سنگین است.

«سگ بزرگ» توسط یک موتور و یک سیستم تحریک هیدرولیکی ساخته شده است BigDog دارای چهار پا مانند حیوانات است که در مقابل فشار و عوامل حرکتی مقابله کرده و تعادل خود را حفظ میکند .

از کاربرد های این ربات میتوان به ، تعادل کامل پاها و داشتن انواع سنسورها در آنها. تنظیم آن برای شرایط مختلف آب و هوایی و زمین و ناهمواری ها ، برای نقل و انتقال شامل سنسورهای موقعیت یابی و تشخیص مفاصل ، تماس با زمین ، بار زمین ، ژیروسکوپ ، LIDAR ، یک سیستم دید استریو ، کنترل فشار هیدرولیک ، درجه حرارت روغن ، عملکرد موتور ، شارژ باتری و … اشاره کرد.

BigDog در آزمایشهای جداگانه ازمایش شده است که بعضی از این ازمایشات از قبیل صعود دامنه های تا شیب 35 درجه ، پیاده روی در سراسر قلوه سنگی ، صعود از دامنه های پر از گل و لای ، پیاده روی در برف و یخ ، حمل 340 کیلوگرم بار. BigDog رکورد جهانی را در حمل بار رباتهای بدون چرخ ،با طی مسافت 21 کیلومتر بدون توقف و سوخت گیری شکست. این یک رکورد جهانی دسدر بین روبات های پا دار (legged Robots) است.

این ربات به جهت توان حمل بار قابل توجه و همین‌طور امکان حرکت در نواحی بسیار ناهموار و مقاومتی که در مقابل فشارها و ضربه‌های ناگهانی بیرونی از خودنشان می‌دهد، قابلیت استفاده در کاربردهای نظامی و یا مصارف امداد و نجات را دارا می‌باشد.

این روبات قادر به تحلیل شک و تعادل ، باز سازی و یا باز یافت انرزی قدم به قدم درت مانند انسان وحیوان است.
پردازش این روبات بر روی پشت آن نصب شده و با اتصال به سنسور های زیادی که در مفصل ها و بدنه کار گذاشته شده میتواند موقغیت مفصل ها ، ارتباط بین آنها ،  رانش آنها ،  ارتباط با زمین و نیروی احتیاجه برای حرکت را محاسبه وبه سرعت اجرا کند.

BigDog داری یک سیستم کامپیوتری on-board است که حرکت های دینامیکی را کنترل و دست ها وپای ربات را به وسیله انواع سنسور های سرویس دهی می کند. سیتم کنترلی BigDog انواع حرکتها و رفتار های دینامیکی را برای حفظ تعادل ،هدایت و حرکت و میزان کردن انرژی در حالت های مختلف را بر عهده دارد.سنسور های حرکتی این ربات شامل سنسور های مفصلی ، نیروهای مفصلی ، سنسور های تکیه گاهی، نیروی وزنی و لیزهای گردش نما و سیستم صوتی استریو می باشد. سایر سنسور های درونی ربات هم شامل سنسور های نمایش دهنده فشار روغن ، دمای روغن ،دمای موتور ،دور متور و مقدار ذخیره باطری و غیره … است.

سیستم کنترلی روبات ، آن‌را در وضیعت تعادل ، هدایت (navigation) اداره می کند و نیرو و برآیند نیرو های وارد بر روبات را تحت شرایط گوناگون تنظیم می کند.

همچنین BigDog مجهز به یک سیستم بینایی Stereo (دارای تقویت موجی) پیشرفته است .

مجموعه‌ای جالب از آزمایشات مختلف و نمایش تعادل فوق‌العاده BigDog در شرایط گوناگون رو می‌تونید در ویدئوی زیر تماشا کنید :

 

اگر به هر دلیل دسترسی به سایت  ندارید میتوانید ویدئوی فوق را از اینجا با حجم 11 مگابایت و یا از اینجا با کیفیت بالاتر با حجم 33 مگابایت دریافت کنید

سگ بزرگ میتواند به صورت عمودی تا ارتفاع یک متر و افقی تا دومتر بپرد و میتواند تا دو ساعت کار بدون وقفه انجام دهد.

BigDog به وسیله Boston Dynamics با این هدف گسترش یافت که بتوانند روباتی بسازند که قادر باشد در روی زمین های خشن در همه جای زمین مثل انسانها و حیوانات حرکت کند .

هدف نهایی از ساخت BigDog توسعه علم رباتیک و استفاده بیشتر از رباتها در جامعه است .
کار اصلی این ربات حمل مهمات مواد غذایی و کمک های اولیه است.

تصویر
ویدئوی ابتدایی مطلب رو هم میتونید از اینجا با کیفیت بالادریافت کنید (لینک مستقیم 47 مگابایت)

همچنین میتوانید ویدئوهای دیگری را نیز از لینک‌های زیر مشاهده کنید :
شاید در آینده BigDog چیزی شبیه تصویر زیر باشد :

لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8746 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 198,442,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نام کاربری:
کلمه عبور: