Loading...

چالش آدوبی و اپل بر سر HTML5 و فلشاستیو جابز هم رسما در بیانیه ای با عنوان Thoughts on Flash اعلام کرد که محصولات آدوبی کاملا اختصاصی هستند و اپل قصد داره تا از استانداردهای باز نظیر HTML و CSS پشتیبانی کند.

البته این بیانیه صحبت های استیو جابز ارباب انحصار طلبی نرم افزاری و سخت افزاری گفته که سالهاست نرم افزارها ( نظیر سیستم عامل و ... ) و سخت افزارهای اپل را در انحصار خودش داره و هیچ گونه نرم افزاری برای سایر سیستم عامل ها ( به جز آی تونز ) را ارائه نداده است .

این موضوع از آن جهت برای آدوبی حائز اهمیت بود که برای معرفی فلش CS5 بر روی قابلیت پشتیبانی از آی فون مانور داده بود

در ادامه فیس بوک و یوتیوب نیز متعاقبا اعلام کردن که تنها برای پخش ویدئوها در آینده از HTML5 استفاده خواهند کرد .

گوگل نیز در این میان بیکار ننشست و رسما اعلام کرد که در نسخه ی آینده ی سیستم عامل موبایل خود اندروید 2.2 رسما از فلش پشتیبانی خواهد کرد این موضوع باعث خوشحالی آدوبی شد و اعلام کرد که به تمامی کارمندان خود یک موبایل با سیستم عامل اندروید هدیه خواهد داد.

البته یکی از دلایلی که باعث شده است تا اپل از تکنولوژی های مبتنی بر فلش پشتیبانی ننماید بخش فروشگاه نرم افزاری اپل App Store بود که گفته میشود استیو جابز معتقد است با پشتیبانی از فلش App Store بدلیل هجوم نرم افزارها و محصولات مبتنی بر فلش دچار افت شدیدی خواهد شد .

توسعه دهندگان HTML5 خودشون نیز تا حدودی بر این باور هستند که هیچ گاه HTML با اینکه تا حدودی وارد بازار چند رسانه ای ها ( نظیر ساخت بازی ها ) شده است جایگزین قدرتمندی برای فلش پلتفرم نخواهد بود و با توجه به سهم 80% فلش از چند رسانه ای ها در بازار وب مدت زمان مورد نیاز برای جایگزینی و یا رقابت بیشتر با HTML5 نیاز به زمانی در حدود 2 الی 3 سال خواهد داشت , هم چنین اینکه HTML5 هم اکنون نسخه ی نهایی خودش را هم ارائه نکرده اقدام استیو جابز و برخی شرکت ها در استفاده از HTML5 را تعجب آورد خواندند

در یک مطلب جداگانه به بررسی مزایا و معایب صدا و تصویر در HTML5 و Flash خواهم پرداخت
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 181,981,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نام کاربری:
کلمه عبور: