Loading...

یک اشتباه رایج : لینک دادن به دیگران از پیج رنک ما کم می‌کند

وقتی یک مطلبی می‌نویسیم و در سایت یا وبلاگمان قرار می‌دهیم، همواره به این امید داریم که بتوانیم بخشی از کسانی که از طریق گوگل به دنبال پاسخی برای نیازهایشان هستند را هم جذب کنیم.
اما این کار راحتی نیست چون ما نیاز داریم که پیج‌رنک خوبی داشته باشیم که مطالبمان در جای مناسبی در صفحات گوگل به دست بیاید. طبیعتا وقتی یک نفر دنبال یک عبارت می‌گردد، خیلی سخت می‌شود که برود مثلا دهمین صفحه از نتایج جستجوی گوگل را هم باز کند.
پیج رنک در حقیقت امتیازی است که گوگل به صفحه شما می‌دهد، و هر چه این امتیاز بالاتر باشد، صفحه شما در نتایج گوگل در جایگاه بالاتری قرار می‌گیرد. اگر پیج رنک خوبی نداشته باشیم بخش بزرگی از بازدیدکنندگان سایت‌مان را از دست می‌دهیم.
داشتن پیج رنک بالاتر و تلاش برای به دست آوردن آن نه تنها چیز خوبی است، بلکه وظیفه هر وبمستر و وبلاگنویس خوب است. اما در این میان به یک اشتباه بزرگ در این زمینه می‌پردازیم.
در پایان با کمک DBT به این سوال پاسخ خواهید داد که اگر به وبلاگ‌ها یا سایت‌های دیگران لینک بدهم از پیج رنکمان کم خواهد شد؟

http://conservablogs.com/EricOdom/wp-content/uploads/2008/05/googlepr.jpg

الگوی گوگل برای اعطای پیج‌رنک چیزی سرّی است ولی بعضی موارد در آن کاملا قابل تشخیص است. مثلا همه ما می‌دانیم که وقتی تعداد زیادی از صفحات ارزشمند، به یک صفحه لینک می‌دهند، گوگل برای آن صفحه ارزشی قائل می‌شود که آن را  با پیج‌رنک نشان می‌دهیم.

در این میان یک الگویی وجود دارد که مانند شکل زیر است.

http://www.dailyblogtips.com/wp-content/uploads/google-pagerank-leak.jpg

توی این الگو به شما گفته می‌شود که سایت شما مثل یک سطل آب است. هر چقدر به شما لینک بدهند این سطح پر از آب می‌شود. طبیعی است لینکی که شما به یک وبسایت دیگر می‌دهید از پیج رنک شما کم می‌کند و به پیج‌رنک مقصد اضافه می‌کند. برای همین است که اگر شما 100 لینک در یک پست‌تان باشد، پیج‌رنک آن پست‌تان را از بین می‌برید (با 100 تا سوراخ خیلی زود آب توی سطل خالی می‌شود)

این منطقی است اما نحوه کار کردن الگوریتم پیج‌رنک را نشان نمی‌دهد!!!

در واقع PageRank یک مقدار غیر صحیح است ( یعنی یک یا دو یا 7 و این‌ها نیست ولی برای قابل فهم بودن با عدد صحیح قبل از خودش نشانش می‌دهیم ) که تحت تاثیر کیفیت لینک‌های ورودی است و نه لینک‌های خروجی.
خلاصه عرض کنم: «عموما» مهم نیست به چه کسانی لینک می‌دهید. مهم است چه کسانی به شما لینک می‌دهند.

http://1.bp.blogspot.com/__Ze7KLiyegQ/RiEENtHbRoI/AAAAAAAAAZ0/GqnnAuNCFjo/s320/page-rank.gifاین را می‌توانید از الگوریتم گوگل بفهمید اما چون مسئله‌ ساده‌ای نیست از توضیح آن می‌گذریم چون دانستنش فقط کنجکاوی در یک الگوریتم ریاضی و تغییرات آن است. اما می‌توان به سادگی توضیح داد چرا در الگوریتم گوگل این مورد نادیده گرفته شده است.

  • چرا گوگل به لینک‌های خروجی توجهی نمی‌کند؟
    فکر کنید من ببینم که به دیگران لینک بدهم پیج‌رنکم کاسته می‌شود. شما ببینید که کاسته می‌شود. همه ببینند که کاسته می‌شود. آن وقت دیگر کسی به کسی لینک نمی‌دهد و کلا بساط پیج‌رنک در هم پیچیده می‌شود :)

در ثانی بعد از مدتی پیج‌رنک به یک موج‌شکن در زمینه ارتباطات داخل نت تبدیل می‌شود. اینترنت در حقیقت بر اساس لینک است که کاربران را به همدیگر متصل می‌کند.
بعد از مدتی افراد در یک دوراهی قرار می‌گیرند. بی‌توجهی به پیج‌رنک گوگل یا بی‌توجهی به نوشته‌های دیگران. مسلما این خواسته گوگل نیست که عده‌ای را از خود مایوس کند.
گوگل بر اساس همین ارتباطات سالم است که می‌تواند بهترین نتایج را برای ارائه به شما آماده کند.

  • گوگل شما را به لینک‌دادن به دیگران تشویق می‌کند.
    گوگل در فرمولش شما را به لینک دادن به دیگران هم تشویق می‌کند. در حقیقت گوگل این مطلب را به عنوان افزوده اعتبار مطلب شما محسوب می‌کند. یعنی وقتی گوگل می‌بیند که مطلب شما به چند صفحه ارزشمند دیگر در همان دسته، لینک داده است، می‌فهمد که شما اهل لینک دادن الکی نیستید.

درست است که ما می‌گوییم اگر به لینکهای بیرونی لینک بدهید از پیج‌رنک شما کم نمی‌شود اما همین لینک‌های خروجی هم برای گوگل اهمیت دارد چون می‌تواند با استفاده از آن متوجه بشود که لینک‌های شما از روی معرفت بالای شما ناشی شده است یا از روی ارتباط مطلب لینک شده با مطلب شما :)
یادتان باشد هر چقدر مطالب بهتری را در مطلب‌تان لینک کنید گوگل به عنوان اعتبار مطلب شما آن را قلمداد می‌کند و حتی ممکن است نوشته شما را چندین گام در نتایج جستجوی خودش بالاتر هم قرار بدهد :)
بدیهی است بین مطلبی که به چند مطلب مرتبط خوب وصل است به نسبت مطلبی که به هیچ‌جایی وصل نیست اولویت با اولی است.

  • چرا گفتیم «عموما» مهم نیست به چه کسانی لینک می‌دهید؟
    لینک دادن به وبلاگهای دیگران عموما باعث کاهش پیج‌رنک شما نمی‌شود. اما گوگل برای اینکه شما شروع نکنید به بی‌رویه لینک دادن به وبلاگ‌های دیگران، یک ساختاری را طراحی کرده است که اگر شما بی‌رویه لینک دهید شما را به عنوان اسپم شناخته و مورد برخورد قرار می‌دهد.

مثلا شما فرض کنید در یک صفحه به یک وبلاگ 1000 لینک بدهید. گوگل می‌فهمد یک جای این کار طبیعی نیست و شما این کار را برای بالا بردن پیج رنک صفحه دوم کرده‌اید. برای همین شما را متقلب می‌شناسد و ممکن است حتی از فهرست کردن وبلاگ شما خودداری کند.
یا مثلا لینک دادن به وبلاگهای غیراخلاقی یا ناقض کپی‌رایت نیز به همین صورت می‌تواند به ضرر شما تمام شود.
اگر به صفحات مرتبط لینک بدهید و هدف‌تان دور زدن گوگل نباشد، می‌توانید با خیال راحت لینک بدهید و از کم شدن پیج‌رنک نترسید.

و در آخر:
لینک بدهید اما درست. با لینک دادن به مطالب خوب دیگران، یا به منبع مطالب‌تان می‌توانید خوانندگانتان را از رضایت بیشتری برخوردار کنید. این گونه است که مطلبتان غنی‌تر می‌شود و خواننده بیشتر از آن لذت می‌برد.
بحث امروز کمی تخصصی بود و زیاد ساده نمی‌شد توضیحش داد. هر چند من هم سعی کردم خیلی وارد جزئیاتش نشوم. فقط امیدوارم دیگر از لینک دادن نترسید :) صفحات زیادی هستند که لینک‌های خروجی زیادی دارند ولی از پیج‌رنک بالایی هم برخوردارند.
امیدوارم لینک دادن به مطالب یک فتحی را فراموش نکنید. لینک‌های شما کمک زیادی به رشد وبلاگ کوچک یک فتحی می‌کند. وبلاگ خودتان :)
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 193,700,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

نام کاربری:
کلمه عبور: