Loading...

فیس‌بوک چه کسانی را ثروتمند کرد؟

دیروز سهام فیس‌بوک به صورت رسمی وارد بازار بورس شد. در شروع بازار قیمت هر سهم ۴۲.۰۵ دلار بود که به سرعت به قیمت ۳۸.۰۱ دلار سقوط کرد. در ادامه قیمت رشد کرده به ۴۵ دلار رسید ولی در پایان بازار دوباره به نزدیک‌یهای قیمت شروع یعنی ۳۸.۲۳ سقوط کرد.

فیس‌بوک وارد بازار سهام می‌شود

در این عرضه ۴۲۱ میلیون سهم معادل ۱۵ درصد از سهام فیس‌بوک عرضه شد. ۸۵ درصد باقی مانده سهام نیز متعلق به مدیر فیس‌بوک مارک زاکربرگ و مدیران دیگر فیس‌بوک است. هر چند سهام فیس‌بوک در اولین روز خود رشد چندانی نداشت اما باید بدانید که این شرکت که محل تولدش خوابگاه دانشگاه بوده هم اکنون ارزشی معادل ۱۰۵ میلیارد دلار دارد. به عبارت دیگر می‌توان گفت ارزش این شرکت از آمازون٬ مک دونالد٬ HP و سیسکو هم بیشتر است. 

با این عرضه ارزش سهام مارک زاکربرگ برابر است با ۱۹٬۲۵۲٬۶۹۸٬۷۲۵.۵۰ میلیارد دلار. البته این تنها زاکربرگ نیست که از طریق فیس‌بوک چنین ثروتی را کسب کرده‌است بلکه سرمایه‌گذاران و مدیران دیگر فیس‌بوک هم ثروت خوبی از این راه کسب کرده‌اند. در ادامه با تعدادی از این افراد آشنا می‌شویم.

۱. جیم بریر

جیم بریر
شرکت آقای بریر در سال ۲۰۰۵ تنها ۱۲.۲ میلیون دلار در فیس‌بوک سرمایه‌گذاری کرد و حالا ارزش این سرمایه گزاری ۷.۷ میلیارد دلار است.

۲. پیتر تیل

پیتر تیل
پیتر یکی از موسسان پی‌پل و همچنین یکی از اولین سرمایه‌گذاران فیس‌بوک است. ارزش سهام او هم اکنون برابر با ۱.۷ میلیارد دلار است. 

۳. یوری مینلر

یوری مینلر
شرکت یوری جمعا ۵ میلیارد دلار از این راه کسب کرده است.

۴. شریل سندبرگ

شریل سندبرگ
ارزش کل سهام شریل ۷۲.۲ میلیون دلار است.

۵. شون پارکر

شون پارکر
ارزش کل سهام برابر است با ۲.۶۵ میلیارد دلار

۶. ادواردو ساورین

ادواردو ساورین
ادواردو موسس نه چندان معروف فیس‌بوک است. ارزش سهام او ۲.۷ میلیارد دلاز است.

۷. Graylock partners


این شرکت ۱.۵ درصد از سهام فیس‌بوک به ارزش ۱.۶ میلیارد دلار را در اختیار دارد.

۸. بونو

بونو
۱.۵ میلیارد دلار

۹. دیوید چو

دیوید چو
دیوید یک نقاش است که دیوارهای اولین دفتر فیس‌بوک را نقاشی کرد و در عوض ۳.۷۷ میلیون سهم از فیس‌بوک دریافت کرد. ارزش سهام نقاش فیس‌بوک هم اکنون ۱۴۴.۲میلیون دلار است.
 

فکر می‌کنید آیا لایک‌های شما بر روی ارزش این سهام تاثیری داشته است؟

[منبع]
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 5006 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 174,692,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

http://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نام کاربری:
کلمه عبور: