Loading...

جشن یکصدهزارمین مقاله ویکی‌پدیا فارسی

هر کدام از خواننده‌های این مقاله قطعاّ به واسطهٔ فعالیتهایی که در اینترنت داشته‌اند، با نام ویکیپدیای فارسی آشنا شده‌اند. این وب‌گاه دانشنامه‌ای فارسی است که زیر نظر بنیاد ویکیپدیا که مرکزی با فعالیتهای عام‌المنفعه است فعالیت می‌کند. این دانشنامه مجازی و رایگان که به جرئت می‌توان گفت بزرگترین دانشنامهٔ فارسی جهان است، از پاییز ۱۳۸۲ فعالیت خود را با مشارکت چند تن از دانشجویان رشته کامپیوتر آغاز کرد.

ویژگی آزادبودن مطالب و تصاویر و بهره‌گیری از مشارکت همگانی، موجب شد که توجه کاربران فارسی زبان در مدت زمان کوتاهی به این دانشنامه جلب شود. جامعیت مطالب دانشنامه و امکان ویرایش در مقالات و سایر صفحات، کاربران فارسی زبان اینترنت را برآن داشت که در کنار استفادهٔ گسترده‌ای که از مطالب آن می‌کنند، خود نیز دست به کار شوند و هر از گاهی برای سهیم شدن در این مشارکت جمعی و انتشار معلومات خود، چند خطی از اطلاعات کسب کرده از منابع مختلف را در اختیار سایرین قرار دهند.
امروزه استفاده مکرر از ویکی فارسی که جزو ۵ وبسایت پرمخاطب در میان کاربران ایرانی می‌باشد، یک حقیقت غیر قابل انکار است.
امروز بنیاد ویکیپدیا مفتخر است به اطلاع برساند که ویکیپدیای فارسی توانسته است به عنوان ۳۳ امین ویکیپدیایی که از یک زبان زنده دنیا پشتیبانی می‌کند، از مرز ۱۰۰٬۰۰۰ مقاله عبور کرده و گام به مرحله جدیدی در عرصه اطلاع رسانی مطالب آموزنده و علمی بر پایه منابع معتبر بگذارد. همچنین افتخار بزرگتر از آن شما کاربران محترمی می‌باشد که هرچند مختصر و کوتاه با ما در تکمیل مطالب این دانشنامه و غنای بیشتر منابع معتبر آن مشارکت کردید و میراث دار شایست‌های برای صیانت و گسترش زبان شیرین پارسی و شناساندن آن به جهانیان بوده‌اید.

امروزه ویکیپدیای فارسی با محدودیتها و چالشهای متعددی همراه است. از کم بودن منابع فارسی زبان  معتبر و رعایت نشدن صحیح قانون حق تکثیر مطالب و تصاویر توسط کاربران تازه‌کار، تا پایین بودن ضریب نفوذ اینترنت در ایران و گاه محدودیتهای فیلترینگ پروژه‌های مختلف بنیاد ویکیپدیا، همه و همه موجب شده است که با وجود تلاش بی‌وقفه و خستگی‌ناپذیر نویسندگان این وبسایت که فارسی زبانان دلسوز و عاشق ایران و زبان فارسی هستند، این دانشنامه نتواند از لحاظ تعداد مقالات جایگاهی بهتر از ۳۳ در میان زبانهای زنده دنیا به خود اختصاص دهد. (رتبه نخست از آن ویکیپدیای انگلیسی با بیش از ۳٬۴۰۰٬۰۰۰ مقاله ! )
امروز که با همه سختیها و محدودیتها توانسته‌ایم با همیاری و مساعدت جمعی به باشگاه صدهزارتاییهای بنیاد ویکیپدیا وارد شویم، بر ماست که خستگی به خود راه نداهیم و اگر جزو مشارکت کنندگان جزء دانشنامه هستیم، با همت بیشتر، کسری از زمان استفاده روزانه خود از اینترنت را صرف غنی‌سازی ویکی فارسی کنیم و اگر تاکنون مشارکتی در بهبود و پیشرفت دانشنامه نداشتیم، بیش از این درنگ را جایز ندانیم و به جمع دوستان، هموطنان و همزبانانمان که در تمام کره زمین پراکنده‌اند و تنها با انگیزه گسترش علوم و دانش‌های گوناگون به زبان شیرین پارسی فعالیت
می‌کنند، بپیوندیم. امید است که مشارکت و همت امروز ما در راه آموزش و اشاعه علومی که سایرین از آموختن آنها محروم بوده‌اند، پرداخت زکاتی باشد برای دانشی که دیروز با مشقت و سختی آموخته‌ایم و درسی باشد برای آیندگان و فرزندانمان که همدلی و مشارکت بدون چشمداشت ما را سرلوحه دروس تربیتی خود قرار دهند و فراگیری حس انسان دوستی و تعاون را به نسلهای بعدی نیز منتقل کنند.

مطمئنا ویکیپدیای فارسی از هر مشارکت مفید شما هر چند ناچیز باشد استقبال می‌کند و آن را ارج می‌نهد. پس چه خوب است با فراگیری شیوه‌نامه‌ها و قواعد نگارشی آن از هم اکنون دست به کار شویم و با گسترش علوم و معارف در زمینه‌های مختلف از جمله تاریخ، جغرافیا، سیاست، هنر، نجوم، پزشکی و … آینده‌ای بهتر برای خودمان و سایرین رقم بزنیم

مطلب ارسال شده توسط یکی از مدیران ویکی‌پدیافارسی

طراح تصاویر در مطالب سید محمود بنی هاشمی
نظرات

 

 • " بسمه تعالی "

  تاریخ : 30/5/90
  شماره: 2375/ اط
  با سلام و عرض خسته نباشید
  اطلاعات جدید که اضافه شود در ویکیپدیا مربوط به امام زمان (ع) یا مهدی موعود (ع)میباشد .
  امام حسن عسکری (ع) امام یازدهم شیعیان ( اثنی عشری ) و همسرشان حضرت نرجس خاتون (س) تنها یک فرزند بنام امام مهدی (ع) داشتند . نام همسر امام مهدی (ع) حضرت نرگس (س) بود و نام مادر حضرت نرگس (س) حضرت سلیل (س) بود و پدر ایشان بنام علی (ع) بوده و طبق روایت امام رضا (ع) امام مهدی (ع) که دو غیبت داشتند یکی در زمان کودکی که 7 الی 8 ساله بودندبدستور خدا بدلیل وضعیت آشفته در جهان در غیب صغری رفتند و سپس به دستور خدا برگشتند و دیگری غیبت کبری بود که در سن 19 الی 20 سالگی بود که با همسر و دو فرزندشان بنام یک دختر سکینه (س) و یک پسر بنام احمد (ع) میباشد .

  ومن ا... التوفیق

  اعظم طباطبائی ایرانی
  دفتر مهندسی اصولی و مهندسی تفصیلی در شرکت PIDEC
 • " بسمه تعالی "

  تاریخ : 30/5/90
  شماره: A2375/ اط

  با عرض سلام و خسته نباشید
  فراموش کردم آخرین اطلاعات جدید خود را در مورد نام فامیلی حضرت نرگس (س) بنویسم . نام فامیلی حضرت نرگس (س) همسر حضرت امام مهدی (ع) اولیا میباشد و نام فامیلی حضرت نرجس خانون (س) مادر حضرت امام مهدی (ع) ، اولیادی میباشد.

  ومن ا... التوفیق

  اعظم طباطبائی ایرانی
  دفتر مهندسی اصولی و مهندسی تفصیلی
  در شرکت PIDEC
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8748 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 193,940,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل،کامپیوتر و لپتاپ با ارزانترین قیمت

https://www.behiranpc.com

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نام کاربری:
کلمه عبور: