Loading...

با Google Instant، نتایج جستجو را بی‌درنگ ببینید

دو روزی بود که اگر به صفحه اول گوگل می‌رفتید، بادکنک‌هایی را می‌دید که با عبور نشانگر «موس» از روی آنها، تکان می‌خوردند و وقتی نشانگر را از رویشان برمی‌داشتید، لوگوی گوگل را می‌ساختند، معلوم بود که خبری در راه است و گوگل می‌خواهد سر به سرمان بگذارد!

سرانجام روی چهارشنبه، خبر هیجان‌انگیز اعلام شد و معلوم شد که گوگل جستجوی بی‌درنگ یا Google Instant را راه انداخته است.

گوگل یک بار دیگر با رو کردن یک ویژگی دیگر ثابت کرد که هنوز دست بالا را در میان موتورهای جستجو دارد، ویژگی جدید به صورت مختصر و مفید این است که در هنگام تایپ کردن کلیدواژه‌های مورد نظر، بلافاصله نتایج جستجو تا همان جا که تایپ کرده‌اید، نمایش داده می‌شوند.


مربسا مایر، در حال سخنرانی رونمایی جستجوی بی‌درنگ گوگل

خوب! یعنی چه؟ چرا گوگل این کار را کرده است؟
از انجه که سرعت دیدن ما، بسیار بیشتر از سرعت تایپ کردن ماست، گوگلی‌ها تصمیم گرفتند که با ویژگی جدیدشان، سرعت رسیدن ما را به نتایج جستجو افزایش بدهند. به این ترتیب ما در همان زمان تایپ می‌توانیم نیم‌نگاهی به نتایج بیندازیم و حتی در بین راه کلیدواژه‌ها را تغییر دهیم یا اصلاح کنیم، یا اصلا ممکن است، ما در ضمن تایپ قسمتی از کلیدواژه‌ها نگاهمان به نتیجه جستجوی مطلوب بیفتد و دیگر لازم نباشد که به تایپ کردن ادامه بدهیم.

تخمین زده می‌شود که Google Instant، در هر بار جستجو باعث صرفه‌جویی زمانی دو تا پنج ثانیه شود. اگر این میزان صرفه‌جویی را در تعداد جستجوها در روز ضرب کنیم به عدد ۳٫۵ میلیارد ثانیه می‌رسیم!

از بعد تکنیکی، شاید تصور شود که کاری که گوگل کرده پیچیدگی زیادی ندارد، اما در واقع گوگل برای به راه انداختن این شیوه جستجو، از ۱۵ فناوری مختلف استفاده کرده است. تازه باید در نظر بگیرید که با فعال شدن این ویژگی جدید، به یک باره حجم دیتای رد و بدل شده برای هر نوبت جستجو چند برابر می‌شود و دیتا سنترهای گوگل باید از قبل برای این روز آمادگی لازم را کسب می‌کردند. «برین» می‌گوید که ابداعات نرم‌افزاری و ارزان شدن تراشه‌های کامپیوتری به گوگل در به راه انداختن این سرویس جدید کمک کرده است.

چطور Google Instant را فعال کنم؟
به سایت گوگل بروید و در قسمت setting، روی search setting کلیک کنید.

حالا در قسمت Google Instant، باید Use Google Instant را تیک بزنید.

حتی اگر قبلا Use Google Instant تیک خورده باشد، شما باید روی Save Preferences کلیک کنید.

من اینترنت دیال آپ دارم، می‌ترسم استفاده از ویژگی جستجوی بی‌درنگ گوگل، برایم خیلی کند و آزارنده باشد.
بدیهی است که در صورت استفاده شما از اینترنت پرسرعت، با ویژگی جدید راحت‌تر خواهید بود. با این همه گوگل همه سعی خود را کرده که نیازی به تبادل دیتای بیش از حد، برای استفاده از این سرویس نباشد. به علاوه من متوجه شدم، وقتی سرعت اینترنت خیلی پایین می‌آید، این سرویس هم به صورت خودکار غیرفعال می‌شود.

متأسفانه متوجه شده‌ام که وقتی نصفه و نیمه بعضی از کلیدواژه‌ها را تایپ می‌کنم، غفلتا نتایج جستجوی ناجور و نامناسبی روی مانیتور ظاهر می‌شوند، چه کار کنم که هم این ویژگی را داشته باشم و همه جلوی دوستان و خانواده شرمنده نشوم؟!
شما می‌توانید همیشه از ویژگی جستجوی ایمن یا SafeSearch استفاده کنید.

ویژگی جستجوی بی‌درنگ گوگل متأسفانه هنوز برای کاربران موبایل، آماده نشده ولی گوگل قصد دارد این ویژگی را در اختیار وب‌گردان موبایلی هم قرار بدهد.

جستجوی بی‌درنگ گوگل و تأثیرش روی آگهی‌ها
از آنجا که دیگر با هر بار جستجو، چند بار صفحه جستجو، بارگزاری می‌شود، تعداد آگهی‌ها به نمایش‌درآمده هم بیشتر می‌شود. بنابراین انتظار می‌رود که میزان کلیک بر آگهی‌ها بیشتر شود. می‌توان پیشبینی کرد که شرکت‌ها، مجبور بشوند، کلیدواژه‌های بیشتری بخرند. مثلا شرکتی که قبلا فقط «فروش آنلاین کتاب» را خریده بود، شاید مجبور شود «فروش» و «فروش آنلاین» را هم بخرد!

اما بیایید کمی بحث ژرف‌تر بکنیم!
نباید از تأثیر جستجوی بی‌درنگ گوگل روی اذهانمان غافل شد:

- وقتی که با تایپ کردن کسری از چیزی که دنبالش هستیم، به جواب برسیم، دیگر مقام گوگل برایمان بالاتر خواهد رفت و منزلت یک دانای کل را خواهد یافت.

- از طرفی گوگل همیشه شیوه تفکر ما را نرمال سازی خواهد کرد. بعضی از ماها عادت داریم که کلیدوژاه‌های عجیب و غریبی را برای جستجو انتخاب کنیم. با جستجوی بی‌درنگ گوگل، میزان چنین جستجوهایی که گاه ما را به صفحات عجیب و غریب‌تری هدایت می‌کردند، کم می‌شوند. چون در بین راه، به نتایج جستجویی می‌رسیم که ممکن است در ان لحظه ما را راضی کنند و از تکمیل و بسط کلیدوژاه‌ها خودداری کنیم.

به این ترتیب این خطر وجود دارد که سرویس جستجوی بی‌درنگ گوگل جلوی خلاقیت ما را بگیرد.

- از سوی دیگر، جستجوی بی‌درنک گوگل ممکن است، اسباب حواس‌پرتی و پرش افکار ما را فراهم آورد. چون ممکن است در هر بار جستجو، با دیدن نتایج جستجویی که ربطی به جستجوی اصلی‌مان ندارد، حواسمان پرت شود و توجهمان ناخواسته به چیزهای دیگر معطوف شود.

باب دیلان و جستجوی بی‌درنگ گوگل
جالب است بدانید که گوگل برای نخستین بار در جریان Super Bowl، قصد نمایش یک آگهی را دارد. Super Bowl بازی فینال لیگ فوتبال آمریکایی است و از انجا که بیننده تلویزیونی بسیار زیادی دارد، تبلیغ در جریان آن، بسیار گران است و شرکت‌های مهم سعی می‌کنند بهترین و پرمغزترین آگهی‌شان را برای نمایش در Super Bowl آماده کنند.

گوگل هم تصیم گرفته امسال جستجوی بی‌درنگش را تبلیغ کند و به رخ بکشد و برای این کار یک آگهی ۴۵ ثانیه‌ای آماده کرده است.

آگهی جدید با استفاده از یکی از کلیپ‌های باب دیلان به نام Subterranean Homesick Blues ساخته شده است. در جریان کلیپ اصلی، بابا دیلان، کارت‌های بزرگی را به دست گرفته بود و آنچه را که می‌خواند روی کارت‌ها نشان می‌داد. گوگل، هم برای نمایش سرعت جستجوگر جدید خود، در حین نمایش همین کلیپ، صفحه جستجویش را نشان می‌دهد، در حالی که هر بار قسمتی از متن ترانه تایپ می‌شود و به سرعت کلمات بعدی در صفحه، پدیدار می‌شوند.

بد نیست، این آگهی هوشمندانه را ببینید.
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 5006 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 173,018,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

http://kharazmi.org

نام کاربری:
کلمه عبور: