Loading...

راه اندازی شبکه ی WAN از سیر تا پیاز - قسمت اول *

مدت هاست دوستان سوالات متعددی در مورد اتصال نقاط مختلف به یکدیگر(مثلا اتصال دو شعبه ی مختلف یک سازمان) از بنده می پرسند که من هر بار با توجه به نوع نیاز به هر دوست پاسخ می دهم و گاهی اوقات هم یک ایمیل از دستم در می رود و اصلا پاسخی نمیدم!( با عرض پوزش!) و گاهی اوقات هم واقعا بلد نیستم به اون سوال جواب بدهم.

اما برای اینکه یک بحث عمومی در این زمینه شکل بگیرد، بنده مساله را در یک سری پست باز خواهم کرد. با یک درخواست از کاربران. که اگر تجاربی در این زمینه دارند ما رو هم بی نصیب نگذارند و خواهش ویژه تر از دوستانی که در مخابرات کار می کنند. اگر کسی از دوستان در مخابرات و قسمت دیتا فعالیت دارد و در این زمینه ها اطلاعاتی دارد، هم می تواند در قسمت نظرات ما رو به فیض برساند و هم اینکه اگر پایه ی نوشتن مطلب است آن را برای من ارسال کند تا در وبلاگ قرار دهم. معمولا این تیپ دوستان تجارب خوبی دارند.

خب این سری مطالب را (اگر زنده بودیم برای سری کردن مطالب!) با چند سناریو آغاز می کنم:

سناریو اول:
شما مدیر یک سازمان تازه تاسیس هستید. سازمان شما تنها دو دفتر در نقاط مختلف دارد و شما می خواهید این دو دفتر را به یکدیگر متصل کنید تا هزینه های شما کاهش پیدا کند. مانند راه اندازی VoIP یا به اشتراک گذاری داده و باقی مسائل. خب چه راه حل هایی جلو پای شماست؟ از چه روش هایی برای این کار می توانید استفده کنید تا کمترین هزینه و بهترین بازده را داشته باشند؟

سناریو دوم:
شما به تازگی مدیر یک سازمان بزرگ شدید که چندین چند شعبه در سطح کشور دارد. متاسفانه مدیر قبلی به دلیل عدم درک مزایای شبکه این شعب را بهم متصل نکرده بود. حال شما آمدید و تصمیم بزرگی گرفتید! چه راه حلی در مقابل شماست؟ چگونه و با چه هزینه ای می توانید شعب مختلفتان را به هم متصل کنید؟

فعلا در مورد این دو سناریو بحث خواهیم کرد. در واقع در هر دو سناریو می خواهیم شبکه های LAN خود را با کمک شبکه ی WAN به یکدگیر متصل کنیم و یک شبکه ی WAN راه بیندازیم. در سناریو اول شما یک ارتباط نقطه به نقطه (Point to Point) است. در واقع شما دو نقطه دارید و می خواهیم این دو نقطه را به یکدیگر وصل کنید. برای این کار چندین روش وجود دارد:

راه حل ها برای سناریوی اول:

1- کابل کشی:
هر چند این روش در سناریو های ما غیر معقول به نظر میرسد اما به هر حال یک راه حل است(در شبکه های P2P) و بیشتر مربوط به زمانی است که دو دفتر شما در یک محدوده ی جغرافیایی هستند.(در واقع دیگر شبکه ی WAN راه اندازی نمی شود) مثلا کارخانه ای دارید با چند هکتار زمین که دو دفتر در دو سوی این کارخانه وجود دارد. در این مواقع اگر از اتوماسیون اداری استفاده می کنید و نیاز به پهنای باند بالا دارید بهترین گزینه کابل کشی است.(در برابر وایرلس)
در واقع با کابل کشی یک بار هزینه ای را متقبل می شوید و دیگر از پرداخت پول ماهانه به مخابرات خلاص خواهید شد.

معقول ترین نوع کابل در این موارد فیبر نوری است و بسته به فاصله ی دو دفتر بهتر است از کابل مناسب استفاده کنید. فیبر استاندارد های مختلفی دارد و با توجه به این استاندارد ها که شامل برد ، تک مود (Single Mode) بودن یا چند مود (Multi Mode) بودن کابل و موارد دیگر است، قیمت های متفاوتی دارند.

این روش را به این دلیل که کاربردی در سناریو های ما ندارند را همین جا رها می کنیم. اما اگر کسی مایل است در این زمینه هم بحث کنیم مشکلی نخواهد بود ;)

2- Lease Line:
و اما بهترین راه حل در شبکه های P2P

وقتی شما دو دفتر دارید که هر کدام در یک نقطه از شهر هستند و یا حتی در دو استان مختلف، می توانید از خطوط اجاره ای مخابرات استفاده کنید. یعنی به جای اینکه خودتان اقدام به کابل کشی کنید!(که نه مجوز این کار را خواهید داشت و اگر هم ارگان مهمی مانند شرکت نفت یا سپاه باشید که شاید چنین مجوزی داشته باشید، هزینه های این کار حتی برای ارگان پولدار شما نیز به صرفه نخواهد بود و هیچگونه توجیهی نخواهد داشت معمولا) از کابل های مخابرات که زیر ساخت آنها وجود دارد استفاده می کنید و هزینه ی اجاره ی آن را به مخابرات میپردازید.

شکل زیر این موضوع را گویا تر خواهد کرد.

همان طور که در شکل مشخص است، ارتباط در این سیستم همیشه بر قرار است. و به همین دلیل نیز به آن Leased Line یا Leased Circuit می گویند. در واقع شما کاری نخواهید داشت که آن وسط که مخابرات است چه اتفاقاتی میفتد. مهم این است که مخابرات ارتباط شما را بر قرار می کند و برای این موضوع پول از شما میگیرد.
شما می توانید تا قبل از پست های بعدی، قسمت مستطیل شکل یا TEL CO و یا Telephone Company را مانند یک کابل ساده در نظر بگیرد که ارتباط بین دو ساختمان را بر قرار می کند. ما در سناریو اول دقیقا همین موضوع را می خواستیم. که دو ساختمان خود را که از یکدگیر کیلومتر ها دور هستند به یکدیگر متصل کنیم. خب حالا وصل شدند دیگر!

قسمت اول را زیاد طولانی نمی کنم. در قسمت بعد بیشتر در این مورد خاص صحبت خواهیم کرد و نحوه ی انتخاب سرعت، نوع توپولوژی ها، ترمینولوژی ها ی این نوع شبکه ها و قیمت اجاره ی خطوط را بررسی می کنیم.

* عنوان این پست امر را بر شما مشتبه نکند! اگر میشد از سیر تا پیاز شبکه های WAN را در چند سری مطلب توضیح داد که کسی دیگر شبکه مطالعه نمی کرد! هدف بررسی کامل و همه جانبه ی دو سناریو ای است که در پست مطرح کردم.
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 901 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 5007 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 146,192,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

http://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

تجربه ای متفاوت، تنوعی بینظیر

https://janebi.com

خرید جدیدترین مدل های کارت حافظه و مموری رم ها کلاس 10

https://janebi.com

نام کاربری:
کلمه عبور: