Loading...

۴ درس انگیزه‌دهنده که می‌توانیم از کودکان بیاموزیم

درس‌هایی انگیزه بخش از کودکان

بسیاری از مردم وقتی می‌خواهند انگیزه‌ی خود را برای رسیدن به اهداف شخصی یا حرفه‌ای افزایش بدهند، برای مشاوره به سراغ اشخاص مسن‌تر می‌روند، و یا به سراغ کسانی که در آن زمینه تجربه دارند.
اگر می‌خواهید کسی را الگوی خود قرار بدهید، این راه بسیار مناسب است. اما وقتی بحث کسب انگیزه پیش می‌آید، افراد اغلب توجهی نمی‌کنند که بهترین منبع برای الهام گرفتن بچه‌ها هستند. فقط کافی است زمان صرف کنیم تا بفهمیم آنها چگونه به دنیا نگاه می‌کنند.
۴ درسی که می‌توانیم از بچه‌ها یاد بگیریم را با هم مرور می‌کنیم:

۱- هرگز دست از جستجو نکشید.
این که از جستجو کردن دست بردارید، دیگر سوال نپرسید و در مورد جهان احساس کنجکاوی نداشته باشید، یعنی محدود ساختن خود و فرصت‌های پیش رو. بچه‌ها این توانایی خارق‌العاده را دارند که صدها سوال بپرسند تا مسائلی نظیر این را بفهمند که “چرا پرنده پرواز می‌کند؟”

این سوالات و این روحیه‌ی کاوشگر نه تنها به یادگیری بیشتر کمک می‌کند، بلکه حتی ممکن است شما را با موقعیت‌های جدید، احساسات و راه‌هایی آشنا کند که قبلاً هرگز به آنها فکر نکرده بودید.

۲- از اشتباه کردن نترسید.
اگر به یک کودک نگاه کنید که چیزی تازه را برای بار اول امتحان می‌کند، به سرعت متوجه خواهید شد که آنها چقدر بی‌پروا هستند. ممکن است صدها بار تلاش کنند که بند کفش‌ خود را ببندند و هر بار هم ناموفق باشند، اما بارها و بارها کار خود را تکرار خواهند کرد. بارها شکست خوردن، برای آنها به معنی متوقف شدن نیست.

دلیل این موضوع این است که بچه‌ها از تعاریف اجتماع در مورد شکست هیچ اطلاعی ندارند. آنها اجازه نمی‌دهند که یک اتفاق بد نا‌امیدشان کند. اگر همه‌ی ما با شکست‌هایمان به همین روش برخورد می‌کردیم، بسیاری از ما در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود بسیار موفق‌تر ظاهر می‌شدیم.

۳- شجاع باشید.
مردم همیشه از شجاعت بچه‌ها شگفت‌زده می‌شوند. آنها آماده‌اند که در آب‌های عمیق شیرجه بزنند، بدون اینکه شنا کردن بلد باشند یا از بلندی‌ها بالا بروند، بدون اینکه حتی به خوبی بتوانند راه بروند. به نظر می‌رسد بچه‌ها همیشه خود را در موقعیت‌های خطرناک قرار می‌دهند و از این کار نمی‌ترسند. این موضوع برای والدین وحشت‌آور است؛ اما شما می‌توانید از آن درسی مهم درباره‌ی شجاعت بیاموزید. نباید از ناشناخته‌ها بترسید.

این که نمی‌دانید در پایان چه اتفاقی می‌افتد، دلیلی کافی برای ترسیدن نیست. هنگامی‌که به دنبال اهداف خود هستید، شجاع باشید؛ و اگر شجاع نیستید، به شجاعت تظاهر کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد که پیش‌روی به سمت هدف را آغاز کنید.

۴- از رویاهای بزرگ نترسید.
داشتن رویای بزرگ، اولین قدم برای انجام کارهای بزرگ است. امروزه بسیاری از بزرگسالان از اینکه رویای بزرگی در سر داشته‌ باشند می‌ترسند؛ چون در واقع از شکست خوردن و از اینکه مردم چه خواهند گفت می‌ترسند. بچه‌ها با موانعی از این قبیل مواجه نیستند. آنها از رویاهای بزرگ ترسی ندارند.

به یاد بیاورید آخرین باری که از یک کودک سوال کردید که وقتی بزرگ شد دوست دارد چه شغلی داشته باشد، چه جوابی گرفتید. لابد جواب‌هایی نظیر این‌ها را شنیده‌اید: فضانورد، رئیس‌جمهور یا بازیکن فوتبال. برای بزرگترها این‌ها رویاهایی بزرگ و دست‌نیافتنی هستند، اما برای بچه‌ها واقعی به‌نظر می‌رسند. از اینکه رویاهای بزرگتری داشته باشید نترسید، شما هیچ وقت نخواهید فهمید که یک رویا امکان‌پذیر است یا نه؛ مگر اینکه آن را امتحان کنید.

برگرفته از : addicted2success.com
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 8746 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 202,626,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

https://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نام کاربری:
کلمه عبور: