Loading...

به کمک این ۱۲ روش خود را آرام کنید

خود را آرام کنید

همه ما در زمان‌هایی دچار افسردگی، نگرانی، درماندگی، عصبانیت، خشونت یا ناراحتی شده‌ایم ( البته نه بطور همزمان) و می‌دانیم در آینده‌ی نه چندان دور باز هم چنین احساسی را تجربه خواهیم کرد.
برای لحظه‌هایی که ضربان قلبمان بیشتر می‌شود چندین روش موثر وجود دارد تا بتوانیم خودمان آرام کنیم. در زمان‌های بحرانی و صبح‌های پر مشغله‌ی روز شنبه، این تمرینات ساده را انجام دهید تا احساس بهتری داشته باشید.

۱- اتاق را ترک کنید. از آن موقعیت خارج شوید.
هر وقت چیزی می‌بینید، می‌شنوید ، چیزی را بو می‌کنید، لمس می‌کنید یا می‌چشید، مغزتان مجبور است آن محرک را پردازش کند. با ورود به محیطی جدید، شما با انفجاری از محرک‌های مختلف دیداری، شنیداری و بویایی روبرو خواهید شد. در این شرایط به آرامش بیشتری دست خواهید یافت زیرا بر عوامل استرس‌زای قبلی تمرکز نخواهید کرد.

۲- دستان خود را مشت کنید اما کسی را نزنید.
روی یک صندلی بنشینید. دستان خود را به مدت ۶۰ ثانیه محکم مشت کنید. پس از چند دقیقه این کار را مجدداً تکرار کنید. از آنجا که کل بدن شما به نوعی نظم دست می‌یابد، احساس آرامش بیشتری خواهید داشت. این روش، ساده اما موثر است.

۳- این تمرین تنفسی را انجام دهید، واقعا موثر است.
به مدت سه ثانیه عمل دم را انجام دهید. نفس خود را ۵ ثانیه در سینه حبس کنید سپس به مدت ۷ ثانیه عمل بازدم را انجام دهید. با فرو بردن آرام اکسیژن و نگه داشتن آن، شش‌های شما قادر خواهند بود اکسیژن بیشتری را جذب کنند و بنابراین به شما اجازه می‌دهد تا به احساس آرامش بیشتری دست یابید. با این کار ضربان قلبتان تنظیم می‌شود و (بسته به اینکه تا چه اندازه ناراحت یا عصبی هستید) ضربان قلبتان کند خواهد شد و بدین ترتیب آرام‌تر می‌شوید.

۴- بدوید!
دویدن ترشح اندورفین را افزایش داده و به شما احساس بهتری می‌دهد – این تاثیر مشابه تاثیر حاصل از تزریق یک عدد آمپول مورفین است. بنابراین با دویدن هم اضطراب از شما دور خواهد شد و هم شعف طبیعی در شما ایجاد می‌شود.

۵- چشمتان را ببندید.
بستن چشمان باعث می‌شود تا همه چیز کاملا متوقف شود. خواه در موقعیت اضطراب‌آور قرار داشته باشید و خواه از خیره شدن به صفحه کامپیوتر پس از مدتی طولانی، عصبی شده باشید، با بستن چشم‌ها، همه‌ی محرک‌های دیداری فوراً خنثی می‌شود. بدین ترتیب فرصت خواهید داشت اتفاقات اطراف خود را به نحو بسیار آسانتری پردازش کنید.

در بیشتر مواقع توصیه می‌شود که برای نتیجه بهتر، چشم‌ها را به مدت ۱۵ دقیقه بببندید. برای آرام شدن می‌توانید به مدت ۱۵ دقیقه دراز بکشید یا این کار را در کنار موارد ۲ و ۳ انجام دهید.

۶- به محلی که باعث شادی‌تان می‌شود یا به نزدیکترین کافی‌شاپ بروید.
اگر در اطراف خود چیزهایی قرار دهید که افکار مثبت را برایتان تداعی کند، کم‌کم آرام خواهید شد. به محلی بروید یا کاری انجام دهید که با افکار مثبت همراه باشد؛ چیزی مانند نوشیدن یک فنجان چای داغ در محل کار کاملاً مرتب‌تان یا رفتن به محلی که شما و بهترین دوست‌تان همیشه در آنجا وقت می‌گذرانید.

۷- آب سرد بنوشید.
حتی خشکیِ جزئی بدن می‌تواند تاثیرات فیزیولوژیکی و روان‌شناختی مخربی داشته باشد. بنابراین نوشیدن مکرر آب در طول روز به شما کمک می‌کند تا آرام‌تر شوید و افکار مثبت‌تر و روشن‌تری داشته باشید. اگر آب سرد باشد نوشیدن آن دمای بدن را کاهش می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا آرام‌تر شوید.

۸- از ته دل فریاد بزنید.
بی‌دلیل نیست که همه‌ی مادران دنیا به کودکانشان اجازه می‌دهند آنقدر فریاد و شیون کنند که “خودشان را خسته کنند.” هر یک از ما می‌توانیم آنقدر انرژی صرف کنیم که دیگر توانی برایمان باقی نماند. بنابراین در بدترین شرایط فقط سوار ماشین‌تان شوید، فریاد بزنید، به در و دیوار بکوبید و جیغ بکشید تا زمانی که احساس کنید به یک چُرت چند ساعته نیاز دارید.

۹- خلبان خود باشید.
حرف‌های مثبت زدن به خود و افکار مثبت داشتن موجب می‌شود به احساس بهتری دست یابید. باور کنید اگر همواره به خودتان بگویید که در کاری مهارت دارید و اشتباهاتی که در انجام کاری رخ می‌دهد، کاملاً تقصیر شما نیست یا هر چیزی که دیگران می‌گویند اهمیتی ندارد، در نهایت آن را باور خواهید کرد.

۱۰- لبخند بزنید.
اگر به اندازه کافی لبخند بزنید، شادمان خواهید بود. حدود ۳۰ ثانیه لبخند، باعث آغاز فرآیند شادی می‌شود.

۱۱- برای خود یک برنامه‌ی روزانه‌ی صبحگاهی تهیه کنید.
به منظور داشتن یک برنامه‌ریزی بلندمدت، یک برنامه روتین عصرگاهی یا صبحگاهی ثابت تنظیم کنید. به عنوان مثال، ۹۰ دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید و از این زمان برای خواندن، ورزش کردن، نوشتن در وبلاگی که مدت‌هاست رهایش کرده‌اید، گسترش کسب‌و‌کارتان و هدایت یک گروه پژوهشی استفاده کنید. کاری را انجام دهید که به شما احساس بهتری می‌دهد یا باعث می‌شود در طول روز آرام باشید.

۱۲- احساسات خود را بنویسید.
دانشمندان هنوز بر سر این موضوع که “نوشتن احساسات موجب ایجاد احساس بهتر در فرد می شود”، صددرصد توافق ندارند. اما تحقیقات عصب‌شناسان نشان می‌دهد که وقتی بر عواطف خود برچسب می‌زنید، بخشی از مغز شما فعال می‌شود که مانع از جریان عواطف می‌شود و این درست مانند زمانی‌ است که آنها را می‌نویسید. بنابراین اگر واقعاً عصبانی هستید، بنویسید “من واقعا عصبانی هستم.” در این حالت مغز شما واژه “عصبانی” را پردازش می‌کند و مانع از عصبانیت شما می شود. چه عالی!

برگرفته از: www.lifehack.org
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 5006 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 172,619,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

http://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نام کاربری:
کلمه عبور: