Loading...

چت رولت: رولت روسی به سبک یک پسر دبیرستانی عشق چت!

بدون تردید، «چت رولت» Chatroulette، یکی از پدیده‌های داغ این روزهای اینترنت است.

فکر می‌کنید در زندگی واقعی آفلاین، این شانس را داشته باشید که به اتاق یک آدم کاملا ناآشنا بروید و دقایقی با او صحبت کنید؟! اصلا کسی پیدا می‌شود که چنین شهامتی داشته باشد؟!

اما یک جوان دبیرستانی روسی ۱۷ ساله، به نام اندری ترنویسکی، توانسته چنین کاری در محیط اینترنت برای همه، ممکن کند، ‌او که یک جوان دبیرستانی مؤدب و در عین حال ماجراجو است، سایتی به راه انداخته که ویژگی آن امکان چت تصویری با کاربرهای غریبه است.

مثل همه ما که گاهی ایده‌هایی در ذهنمان شکل می‌گیرد، روزی چنین اندری به چنین چیزی فکر کرد، قدری جستجو کرد، اما در کمال تعجب، متوجه شد، پیش از او کسی روی این ایده کار نکرده است، پس با امکاناتی کم، چنین سایتی را ساخت، ظرف تنها سه ماه این سایت ده میلیون کاربر پیدا کرد.

برخلاف شبکه‌های اجتماعی و سرویس‌های وب ۲٫۰ پیچیده، او تنها ۳ روز برای ساختن سایت چت رولت، در اتاق خوابش و با استفاده از یک کامپیوتر قدیمی وقت صرف کرد.

وقتی سایت را به دوستانش نشان داد، آنها در گام اول مأیوسش کردند و به او گفتند که این هم شد ایده؟! آخر چه کسی از چنین سایتی استفاده می‌کند. به همین خاطر اندری به چندین فوروم رفت و سایتش را معرفی کرد، تنها ۲۰ نفر مشتاق شدند که سایت را آزمایش کنند. اما از این زمان شانش به اندری روی خوش نشان داد، و به صورت تصاعدی کاربران سایت او افزایش یافتند، طوری که ماه گذشته این سایت ۳۰ میلیون بازدیدکننده داشت و هر روز یک میلیون کاربر تازه از این سایت دیدن می‌کنند.

اندری اصلا فکرش را نمی‌کرد که سایت او با این استقبال روبرو شود، وقتی که چندین نشریه و سایت معتبر آی تی در مورد چت رولت نوشتند او به حدی شگفت‌زده شد که با صدای بلند از مادرش خواست که پای کامپیوترش بیاید تا ببیند پسرش چه توفیقی یافته است! اما واکنش نخست مادر اندری این بود که از او بپرسد چرا تا آن موقع صبح، هنوز به مدرسه نرفته!

تا این جای این پست، شاید متوجه شده‌اید که نام چت رولت از کجا می‌آید، به احتمال زیاد در فیلم‌ها و سریال‌ها، رولت روسی را دیده باشید، اندری هم رولت روسی در فیلم معروف شکارچی گوزن دیده بود. در رولت روسی، بازیگرها به نوبت شانس خود را برای مردن یا زنده ماندن با کشیدن ماشه هفت‌تیری که تنها یک گلوله دارد، آزمایش می‌کنند، اما در سایت چت رولت کاربرها، تنها یک چت ویدئویی شانسی می‌کنند!

جالب است بدانید که اندری تا حالا پول چندانی از سایت معروف خود درنیاورده است، او اگرچه آگهی کلمه‌ای گوگل را در چت رولت قرار داده، اما گوگل عملا تا حالا پولی برایش نفرستاده است، چرا که یک بار کد را به صورت اشتباه در چت رولت قرار داده بود و یک بار هم گوگل به خاطر اینکه زیر هجده سال، سن دارد، طبق مقرراتش، با ارسال یک نامه از فرستادن پول، پوزش خواسته بود. خوب، آماتور بودن این چیزها را هم دارد!

پیداست که مثل سایت‌های اجتماعی دیگر در چت رولت هم کاربرهایی پیدا می‌شوند که مقررات سایت را نقض می‌کنند و با ظاهر نامطلوب جلوی وب‌کم ظاهر می‌شوند، اما اندری فکر اینجا را هم کرده است و اگر کاربرهای دیگر سه مرتبه گزارش بدهند که عملکرد یک فرد در این سایت شایسته نیست، او برای همیشه از سایت بیرون انداخته می‌شود.

چت رولت خریدارانی هم پیدا کرده است، اما اگر چه تا حالا سقف پیشنهادات به یک میلیون دلار رسیده است، اندری تصمیم ندارد سایت را بفروشد و تصمیم دارد آن را برای خود نگه دارد.

اما جالب است بدانید که یک شخص مبتکر دیگر با استفاده از چت رولت و گوگل مپ، یک سرویس ترکیبی یا اصطلاحا mash-up به نام چت رولت مپ ساخته ساخته است که روی نقشه زمین کاربران چت رولت را در هر لحظه نشان می‌دهد.

وقتی به منطقه خاورمیانه می‌روید، می‌بیند که سایت اصلا کاربری ندارد، نزدیک‌ترین کاربران سایت به ما، کاربران ترکیه‌ای هستند! کسی چه می‌داند، شاید وقتی این پست در وبلاگم منتشر شد، فردا که این سایت ترکیبی را چک کردیم، کاربران زیادی از ایران در آن یافتیم!

اما بعد از اینکه به سایت چت رولت رفتید و این سایت را تست کردید، کمی فکر کنید و با خود اندیشه کنید که چرا این سایت اینقدر محبوب شده و مبدل به یک پدیده شده است؟

دکتر «تالی ویس» که یک روانشنانس اجتماعی است، کلید موفقیت این سایت را در این موارد خلاصه می‌کند:

۱- اشتباق و کنجکاوی آدم‌ها برای دید زدن زندگی خصوصی دیگران
۲- تعامل چهره به چهره
۳- کنترل داشتن در عین کنترل نداشتن: در چت رولت در عین حال که چهره یک کاربر غریبه به صورت اتفاقی به کاربر دیگر نمایش داد می‌شود، در همان زمان کاربر می‌تواند در صورت تمایل با زدن next، کاربر دیگری را ببیند و دیدن کاربر قبلی را متوقف کند.
۴- در چت رولت نیازی به ثبت‌نام و نوشتن مشخصات و افشای هویت نیست، شما حتی لازم نیست که یک نام کاربری کاذب برای خود انتخاب کنید.

بر طبق یکی از آمارگیری‌هایی که تا به حال انجام شده، ۷۲ درصد کاربران چت رولت مرد هستند و ۴۵ درصد آنها بین ۱۸ تا ۲۴ سال سن دارند.

در آینده هم در مورد چت رولت خواهم نوشت.
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 5006 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 173,095,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

http://kharazmi.org

نام کاربری:
کلمه عبور: