Loading...

پروژه مغز انسان: به دنبال توسعه سریع ترین کامپیوتر جهان

 
گروه بزرگی از دانشمندان و محققین دنیا قصد دارند طی یک پروژه عظیم، سریع ترین کامپیوتر دنیا را توسعه دهند. نام این پروژه برگرفته از هدف نهایی این گروه است. در کنفرانسی که روز دوشنبه ۱۵ مهر در لوزان سوئیس برگزار شد، این پروژه بزرگ با نام "پروژه مغز انسان" رسما کار خود را آغاز کرد.
 
شاید به صراحت بتوان گفت که مغز انسان پیچیده ترین ماشین/کامپیوتر موجود در این کره خاکی است، بنابراین علاقه دانشمندان و مخترعین برای ساخت مجدد ماشینی با قدرت مغز انسان خیلی هم عجیب نیست. کامپیوتری که این گروه در پی توسعه آن هستند، هزار برابر سریعتر از کامپیوتر های امروزی خواهد بود. در این طرح که هزینه ای بالغ بر ۱.۶ میلیارد دلار برای آن براورد شده، ۱۳۵ موسسه دولتی و غیردولتی و همچنین اتحادیه اروپا همکاری خواهند داشت.
 
اولین گام این پروژه که حدودا یک دهه به طول خواهد انجامید، بر روی درک بهتر عملکرد مغز انسان متمرکز خواهد بود. پس از آن تمرکز اصلی پروژه به بررسی چگونگی یادگیری، تفکر، و دیدن و شنیدن، منتقل خواهد شد. تولید کنندگان مطرح ابرکامپیوترها نظیر آی بی ام، کِرِی، اینتل و بول تعهد کرده اند که تا سال ۲۰۲۰ زیر ساخت لازم برای شبیه سازی ها و محاسبات را آماده سازند.
 
کامپیوترهای امروزی در بهترین حالت قادرند یک کادریلیون (یک هزار میلیون میلیون) عملیات در ثانیه انجام دهند. اما این پروژه، به عنوان بلندپروازانه ترین کار گروهی در علم اعصاب، به سرعت های ماورای این ها می اندیشد. این کامپیوترهای فوق العاده سریع، به گونه های جدیدی از حافظه و روش های جدیدی برای ذخیره سازی احتیاج خواهند داشت.
 
گرچه این تحقیقات در جهت ساخت سریعترین کامپیوتر دنیا صورت می گیرد، ولی افق دید آن، خود تکنولوژی نیست، بلکه شناخت کامل مغز انسان و رسیدن به یک مدل کامل و ملموس از آن است. در نهایت از این ابر کامپیوتر های فوق سریع برای طراحی مدلی از مغز انسان استفاده خواهد شد و سپس درمان و داروهای مختلف بر روی این مغز ساختگی مورد آزمایش قرار خواهند گرفت. به طور مثال، اگر چنین پروژه ای به ثمر برسد، به کمک این شبیه سازی های صورت گرفته، سالانه بیش از صدها میلیارد یورو در هزینه های مربوط به تولید و تست دارو ها در اروپا صرفه جویی می شود.
 
گرچه تازه اولین گام در این پروژه برداشته شده، اما هر گاه در ذهن دانشمندان یک تصویر ذهنی بزرگ از آن چه پیش رو است شکل می گیرد، به این آسانی ها نمی توان در مورد تحقق آن تردید کرد.لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 5006 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 172,989,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

http://kharazmi.org

نام کاربری:
کلمه عبور: