Loading...

اینترنت در سرزمین عثمانی ها

اینترنت در سرزمین عثمانی ها

استفاده از اینترنت و امکانات دنیای مجازی امروزه به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی مدرن تبدیل شده است . امروزه در دنیا نزدیک به یک میلیارد کاربر اینترنتی وجود دارد . به خاطر سرعت دسترسی بالا میلیون ها نفر از محیط کار و منازل خود برای دسترسی به دنیای اینترنت از تکنولوژی ADSL  استفاده می کنند . علاوه بر این تکنولوژی سایر تکنولوژی ها نیز نظیر اینترنت با فیبر نوری و اینترنت بیسیم نیز در خدمت اتصال به شبکه جهانی هستند . آیا اینترنت فعلی از لحاظ سرعت و پهنای باند برای شما رضایت بخش است . با هم مروری بر وضعیت سرویس های اینترنتی ارائه شده در کشور دوست و همسایه ترکیه میپردازیم :

دسترسی به دنیای وب

کشورهای اروپایی در میان کشورهایی با سرعت دسترسی بسیار بالا و تعرفه های مناسب در جایگاه های بالاتری قرار دارند . در این میان کشور ترکیه به خاطر نزدیکی به این کشورها شانس بالاتری در دستیابی به اینترنت سریع و ارزان دارد . نزدیکی به ستون فقرات اینترنت دنیا و زیرساخت های اساسی که در میان اروپا و ایالات متحده آمریکا واقع شده از مزیت های این کشور در دسترسی به وب به شمار می رود . به بیانی دیگر موقعیت جغرافیایی این کشور امکان دسترسی سریع تر به منابعی چون Facebook , Youtube , Google  را حتی نسبت به کشورهایی چون ژاپن و کره بیشتر فراهم آورده است .

 

اینترنت در سرزمین عثمانی ها

در کشور ترکیه ۳۰ میلیون کاربر اینترنتی وجود دارد ، در این کشور اینترنت از ۷ شرکت با زیر ساخت های خصوصی متعلق به خود از طریق ADSL  ، فیبر نوری ، و کابل ارائه می شود . این شرکت ها سرعت های مختلف دسترسی ، پهناهای باند مختلف و برای محیط های کاری بسته های ویژه ای ارائه می کنند . از این میان ۷ شرکت که هر کدام با ویژگی های انحصاری خود سرویس می دهند ، برای کاربران ترک اهمیت قضیه بسته به نوع استفاده آن ها از نت و مقدار هزینه ای است که می توانند نسبت به سال گذشته برای این کار اضافه صرفه جویی کنند . ترک ها ولع خاصی به اینترنت پرسرعت و ارزان قیمت دارند و این ذائقه را توانسته اند به شرکت های ارائه دهنده تحمیل کنند . دوسال پیش ۳ اپراتور بزرگ تلفن همراه این کشور رسما به باشگاه ۳G  پیوستند تا با ارائه آخرین فناوری ارتباطی تلفن همراه دنیا مشتریان ترک خود را راضی نگه دارند .

اینترنت در سرزمین عثمانی ها

اینترنت در سرزمین عثمانی ها

سرعت اینترنت ترکیه

در ترکیه ارتباط مستقیمی با افزایش تعداد کاربران و افزایش کیفیت خدمات وجود دارد ، بسته های مختلف با قیمت های خود و هدایای تشویقی به کاربران امکان انتخاب بهترین گزینه را می دهد . همچنین قبل از خرید ، مشتری امکان تست سرعت دسترسی را در محل مورد استفاده خود دارد . چنانچه کاربر اینترنت فقط چک کردن پست الکترونیکی و وب گردی دو سه ساعته را انتظار دارد بسته های ۱Mpbs  را ترجیح میدهد ، سرعت دسترسی ۱Mpbs  در میان کاربران و منتقدان این حوزه سرعت پایین خوانده می شود . افزایش ساعات وب گردی ، فعالیت در شبکه های اجتماعی و مثل آن بسته های ۴ مگابیت بر ثانیه و بالاتر را می طلبند . با افزایش ساعات استفاده از اینترنت سرعت های بالاتر و محدودیت دانلود کمتر به میان می آید و در این زمان کاربر ترک بسته های ۱۰ مگابیت بر ثانیه را انتخاب می کند . زمانی که دانلود عکس ها ، موسیقی های مورد علاقه و فیلم ها مطلوب کاربر می شود ، حجم دانلود نامحدود و سرعت بالا شرط است و بسته های ۱۰ تا ۲۰ مگابیت بر ثانیه انتخاب میشوند . معمولا شرکت های ISP  تعرفه های غیر خانگی و صنفی را به قیمت نصف به مشتریان خود ارائه می کنند . در ذیل قیمت بسته های ۲۴ ماهه خانگی اینترنت از طریق ADSL یکی از شرکت های ISP می آید ، توضیح اینکه حجم دانلود نامحدود شرط قرار گرفته است . ( قیمت های مربوط به سال ۱۳۹۰ میباشد ) ۲ مگابیت بر ثانیه : ۴۴۸۰۰ تومان – ۴ مگابیت بر ثانیه : ۵۷۴۰۰ تومان – ۸ مگابیت بر ثانیه : ۷۶۳۰۰ تومان – ۱۶ مگابیت بر ثانیه : ۹۰۳۰۰ تومان . شرکت های ارئه دهنده سرویس های اینترنتی معمولا همراه با ارائه خدمات تخصصی خود اقدام به معرفی و فروش انواع پی سی ها ، نوت بوک ها ، تبلت و گوشی های همراه و هوشمند نیز می نمایند . فروش اینگونه محصولات که منوط به خرید سرویس های آن شرکت می باشد اکثرا از کالاهای معتبرترین کمپانی های دنیا است که با تخفیف ویژه و یا به صورت اقساطی و با آسانترین شرایط و بدون کمترین کاغذ بازی و انواع ضمانت ها در اختیار شهروندان ترک قرار میگیرد .

اینترنت با فیبر نوری

اوایل سال میلادی جاری شرکت سوپر آنلاین ، شرکت اینترنتی ترک سل خبر اتمام پروژه فیبر نوری اختصاصی خود را که سراسر اروپا را پیموده بود اعلام کرد و همزمان با آن نوید استفاده از اینترنت فوق سریع با استفاده از فیبر نوریرا به شهروندان و مشتریان خود داد . این شرکت در افتتاح فاز یک این طرح که شامل اکثر شهرهای این کشور می شد با رساندن فیبر نوری به درب خانه ها و محل کار افراد اعلام کرد شهروندان را با سرعتی فوق تصور آشنا خواهد کرد و چهره استفاده ازامکانات اینترنتی را با افزایش سرعت و پهنای باند متحول خواهد کرد . هرچند این اقدام برای اولین بار نبود که در ترکیه اتفاق می افتاد و تقریبا هر هفت شرکت ارائه دهنده سرویس ، شبکه های زیرساخت و باند ارتباطی مستقیمی برای خود دارند که برای یافتن بازارها و مشتریان جدیدتر همچنان به گسترش زیرساخت های خود در کشورهای اروپایی می پردازند ولی سرعت دسترسی ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه را برای اولین بار ترک سل به مردم این کشور هدیه کرد . این شرکت  نمودار ساده ای برای فهم بهتر سرعت اینترنتی خود که بر مبنای فیبر نوریی است به مشتریانش می نماید . بر اساس ادعای این شرکت دانلود یک لوح DVD با سرویس ۲۰Mbps  برابر ۳۱ دقیقه و ۲۰ ثانیه ، با سرویس ۵۰Mbps  برابر ۱۲ دقیقه و ۳۲ ثانیه ، با سرویس ۱۰۰Mbps  برابر ۶ دقیقه و ۱۶ ثانیه و با سرویس ۱۰۰۰Mbps برابر با ۳۸ ثانیه است . قیمت های ارائه سرویس های خانگی ماهانه با حجم دانلود نامحدود این شرکت به شرح زیر است : ۲۰ مگابیت بر ثانیه :۴۹۰۰۰ تومان – ۵۰ مگابیت بر ثانیه : ۷۰۰۰۰ تومان – ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه ۱۰۰۰۰۰ تومان – ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه ۷۰۰۰۰۰ تومان .

تلویزیون اینترنتی

طبیعی است این سرعت دسترسی و قیمت مناسب راه را برای استفاده از تلویزیون های اینترنتی باز می کند اما قبل از این شرکت اینترنتی ترک سل ، شرکت اویدونت ، شرکت اینترنتی ترک ست به ارائه سرویس های تلویزیون کابلی و اینترنت از طریق ماهواره اقدام نموده بود . شهروندان ترک به سهولت و با قیمت های بسیار مناسب و بسته هایی با قیمت پایه هفت هزارتومان می توانند به تماشای شبکه های تلویزیونی با کیفیت HD که در فضای وب پخش می شوند بنشینند ، در هنگام پخش مستقیم مسابقه ورزشی می توانند آن را نگه دارند ، به عقب بزنند ، صحنه به ثمر رسیدن گل پیروزی تیم محبوبشان را بارها ببینند و صحنه مشکوک آفساید را به کررات بررسی کنند . سریال های محبوبشان را هر چند بار که مایلند تماشا کنند و با ریموت کنترل تلویزیون خود جدیدترین فیلم های سه بعدی روز را کرایه کرده و بی هیچ وقفه ای به تماشا بنشینند .

فیلترینگ

گشت و گذار در فضای مجازی در ترکیه تا سال گذشته که دولت رجب طیب اردوغان طرح فیلترینگ برای افزایش امنیت اجتماعی و مبارزه با تروریسم را تصویب نکرده بود ، آزاد و بدون فیلتر بود ولی اینترنت این روزها در ترکیه با ۴ بسته محتوایی که بسته به نوع آن مجموعه ای از سایت های فیلتر شده را همراه دارد به افراد ارائه می شود . با نگاهی به کیفیت و سرعت و همچنین قیمت اینترنت ارائه شده در ترکیه به سادگی می توان دریافت علی رغم قرابت فرهنگی و اجتماعی و حتی سیاسی دو کشور ، در مبحث اینترنت چندان شبیه به هم نیستیم ؟ نظر شما چیست ؟

 
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 5006 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 169,384,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

http://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نام کاربری:
کلمه عبور: