Loading...

هنر استفاده از کلمات کلیدی و بوک مارک ها در فایرفاکس

در زندگی روزمره ما سایتهایی وجود دارند که تقریبا هر روز به آنها مراجعه می کنیم و به همین دلیل راه های مختلفی را برای دسترسی سریعتر به این سایتها برای خودمان پیدا کرده ایم. در این پست می خواهم شما را با روشی آشنا کنم که بسیار کاربردی تر از روشهای دیگر است و آن استفاده از امکان بوک مارکینگ فایرفاکس است. البته برای استفاده بهتر باید افزونه ‌ Openbook‌  را نصب کنید. این افزونه سرعت کار را بسیار بالا می برد و بدون آن برای ادامه کار باید هر بار به منوی ‌Bookmarks رفته و با راست کلیک بر روی هر بوک مارک کار را ادامه دهید که فرایند طولانی است پس بهتر است اول سراغ نصب این افزونه بروید.
پس از نصب این افزونه، از منوی Tools گزینه Add-ons را انتخاب کرده و بر روی Openbook کلیک کنید و تنظیمات آنرا مانند تصویر زیر انجام دهید.

 

انتخاب گزینه keywoard textbox ضروری است ولی در مورد باقی تنظیمات می توانید خودتان تصمیم بگیرید.

حالا می پردازیم به کار اصلی. فرض کنید شما هر روز چندین بار به iclub سر میزنید و هر بار آدرس این سایت را تایپ می کنید. برای خلاصی از تایپ کردن آدرس کامل به آی کلاب مراجعه کرده و سپس ctrl+D  را بزنید تا منوی بوک مارک باز شود. حالا در بخش Keyword یک کلمه کلیدی وارد کنید مثلا حرف i و سپس کلید Enter را فشار دهید. از این پس برای بازدید از آی کلاب اول ctrl+L را بزنید تا نشانگر به نوار آدرس برود و سپس حرف i را تایپ کنید و Enter را فشار دهید تا سریعا به آی کلاب هدایت شوید. البته می توایند هر عبارتی را به جای حرف i تایپ کنید.

یکی از استفاده های بسیار جالب این تکنیک ساختن کلمه های کلیدی برای بخشهای مختلف یک سایت است. مثلا می توانید برای دسترسی سریع به بخش آموزش جی میل یک کلمه کلیدی بسازید.

استفاده از متغیر s%

بعضی از سایتها در بخشی از سایتشان لینکهایی را استفاده می کنند که بخشی از آن لینک متغیر است. مثلا سایت دیکشنری مریام-وبستر از آدرسی با ساختار <http://m-w.com/dictionary/<word استفاده می کند. برای مثال اگر به دنبال معنی کلمه test هستید می توانید از آدرس http://m-w.com/dictionary/test استفاده کنید. برای ساختن یک آدرس کوتاه برای این نوع از آدرسها می توانید از متغیر s% استفاده کنید. برای این کار ctrl+d را بزنید و آدرس /http://m-w.com/dictionary/%s را در قسمت location تایپ کنید و دست آخر هم یک کلمه کلیدی در قسمت keyword تایپ کنید. از این پس برای دیدن معنای یک کلمه در سایت مریام-وبستر کافیست کلمه کلیدی را تایپ کرده و سپس کلمه ای را که می خواهید معنی آنرا بدانید تایپ کنید. مثلا من کلمه mean را انتخاب کردم، پس برای دانستن معنی کلمه test ترکیب mean test  را در نوار آدرس تایپ می کنم و با فشردن کلید enter به صورت خودکار به سایت مریام-وبستر رفته و معنی کلمه نمایش داده می شود.
از این متغیر در سایتهای دیگر می توانید برای بررسی صفحه تگهای سایت استفاده کنید. فرض کنید می خواهید یک آدرس کوتاه برای مشاهده تگهای سایت lifehacker بسازید. این سایت برای تگ ها از آدرسهایی با ساختار http://lifehacker.com/tag/howto استفاده می کند پس برای ساختن آدرس کوتاه کافیست http://lifehacker.com/tag/%s را در قسمت location تایپ کرده و سپس یک کلمه کلیدی هم انتخاب کنید، حالا می توانید به سرعت به صفحه تگ مورد نظرتان مراجعه کنید.

ساخت کلمه کلیدی برای بوک مارک لت ها

از همین تکنیک در مورد بوک مارک لت ها هم می توان استفاده کرد. بر روی بوک مارک لت راست-کلیک کنید و گزینه properties را انتخاب کرده و کلمه کلیدی مورد نظر را در قسمت keyword تایپ کنید. حالا برای اجرای بوک مارک لت کافیست این کلمه کلیدی را در نوار ابزار تایپ کنید.

 

 
لطفاً برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود بشوید
اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، روی این لینک کلیک کنید

از مجموع 96,939 مطلب نوشته شده توسط 1033 نویسنده در 96 وب سایت و وبلاگ آی تی فارسی زبان، تاکنون 9,012 مقاله دست چین و در نشریه خوارزمی منتشر شده اند. در حال حاضر 5006 مقاله دریافت شده در انتظار نشر قرار دارند. تا امروز بیش از 170,718,000 بار این مقالات خوانده شده اند.

نشریه خوارزمی آگهی می پذیرد.

http://kharazmi.org

لوازم جانبی موبایل با قیمتهای غیر قابل رقابت

https://drjanebi.com

نام کاربری:
کلمه عبور: